Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy prezes GPW? Tamborski będzie kandydował

0
Podziel się:

Od 2012 roku sprawował funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Nowy prezes GPW? Tamborski będzie kandydował
(Ministerstwo Skarbu Państwa)

Prezes Rady Ministrów przyjął dymisję Pawła Tamborskiego (na zdjęciu), wiceministra skarbu, a rezygnacja ma związek z planowanym zgłoszeniem na stanowisko prezesa GPW - poinformował resort skarbu w piątkowym komunikacie.

Paweł Tamborski sprawował funkcję podsekretarza stanu MSP od stycznia 2012 r.

_ - Rezygnacja ma związek z planowanym zgłoszeniem kandydatury pana Pawła Tamborskiego na stanowisko prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Paweł Tamborski jest uznanym ekspertem rynku kapitałowego. Cieszę się, że osoba o tak dużym autorytecie wśród uczestników rynku zgodziła się podjąć wyzwanie, jakim jest kierowanie największą giełdą w naszej części Europy _ - powiedział, cytowany w komunikacie, minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Zatwierdzenie kandydatury Tamborskiego na prezesa GPW jest uwarunkowane uzyskaniem wymaganych przez procedurę zgód - Komisji Nadzoru Finansowego i Komisji Rozpatrującej Wnioski o Wyrażenie Zgody na Zatrudnianie Osób, Które Pełniły Funkcje Publiczne.

Paweł Tamborski od lat jest związany z rynkiem kapitałowym. Od listopada 2010 r. do stycznia 2012 r. pełnił funkcję szefa bankowości inwestycyjnej w Wood & Company. W latach 2008-2010 pracował jako dyrektor zarządzający w Unicredit CAIB Securities w Londynie. W latach 1999-2007 pełnił funkcję członka zarządu, dyrektora generalnego odpowiedzialnego za bankowość inwestycyjną w Unicredit CA IB Poland. W latach 1994-1999 był zatrudniony w CA IB Securities. W 1993-1994 pracował w Centralnym Biurze Maklerskim WBK na stanowiskach szefa transakcji giełdowych, oraz zastępcy dyrektora. W latach 1991-1993 był maklerem w Domu Maklerskim Banku Staropolskiego. Tamborski sprawował funkcję podsekretarza stanu MSP od stycznia 2012 r.

Pawła Tamborskiego w resorcie skarbu ma zastąpić Wojciech Kowalczyk - dowiedziała się PAP ze źródła zbliżonego do rządu. _ - Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk odchodzi z Ministerstwa Finansów, do odwołania dojdzie najwcześniej w połowie czerwca, zastąpi na stanowisku wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego _ - powiedziało źródło rządowe.

Informację potwierdziło też źródło z resortu finansów i wskazało, że odejście Kowalczyka z MF nastąpi w drugiej połowie miesiąca. - _ Nie jest jeszcze rozstrzygnięte czy Wojciech Kowalczyk będąc wiceministrem skarbu pozostanie szefem rady nadzorczej BGK. To jest możliwe, ale też nie zostało do końca rozstrzygnięte _ - powiedział rozmówca z MF.

Źródło z resortu finansów wskazuje też, że trwają poszukiwania następcy Kowalczyka na stanowisku wiceministra finansów. - _ Są dwie koncepcje poszukiwania następcy. Jedna to, aby następcą była osoba z rynku, związana z zarządzaniem aktywami. Jednak być może będzie to osoba szerzej związana z bankowością i finansami, ze względu na to, że będzie musiała się zajmować także instytucjami finansowymi, a nie tylko długiem _ - powiedziało.

_ - Nie jest planowane, aby obowiązki Kowalczyka przejął jeden z dotychczasowych wiceministrów finansów, chociaż przejściowo, do czasu znalezienia odpowiedniego kandydata będzie to miało miejsce _ - dodał rozmówca PAP.

Wojciech Kowalczyk w latach 1995-2001 oraz 2004-2010 pracował w Banku Handlowym, odpowiadając m.in. za aktywność banku na krajowych i międzynarodowych rynkach finansowych oraz na rynku dłużnych papierów wartościowych. Od 2001 do 2004 roku był odpowiedzialny za działania Merrill Lynch International London na polskim i węgierskim rynku walutowym, rynku papierów dłużnych i instrumentów pochodnych związanych z ryzykiem stopy procentowej i kursu walutowego. Od 2011 r. był wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. Bezpośrednio z BGK przeszedł na stanowisko wiceministra finansów i odpowiadał za departamenty związane z zarządzaniem długiem publicznym oraz instytucjami finansowymi.

Walne zgromadzenie GPW w sprawie m.in. wyboru prezesa na nową kadencję oraz wypłaty dywidendy za 2013 rok zostało zwołane na czwartek, 26 czerwca.

Kadencja dotychczasowego zarządu GPW, na czele z prezesem Adamem Maciejewskim, wygasa z dniem odbycia walnego zgromadzenia.

Prezes Maciejewski deklarował wcześniej chęć dalszego sprawowania swojej funkcji, ale w mediach pojawiały się spekulacje, że Skarb Państwa jako większościowy akcjonariusz GPW może wskazać inną kandydaturę. W tym kontekście najczęściej pojawiało się właśnie nazwisko Pawła Tamborskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes giełdy o budowie centrum finansowego - _ Chcemy, żeby rynek kapitałowy był postrzegany inaczej niż dotychczas _ - mówi Adam Maciejewski.
Obroty akcjami na GPW niższe niż przed rokiem Wartość obrotów sesyjnych akcjami na rynku głównym GPW w maju 2014 roku spadła rok do roku o 0,6 procent, do 16,3 miliarda złotych.
Wiadomo, kiedy GPW wybierze nowego prezesa Walne zgromadzenie GPW w sprawie m.in. wyboru prezesa na nową kadencję oraz wypłaty dywidendy za 2013 rok zostało zwołane na czwartek, 26 czerwca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)