Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama ogłosił stan wyjątkowy. Dramatyczne decyzje w sprawie giełdy

0
Podziel się:

Amerykanie czekają na Frankenstorm Sandy. Trwa ewakuacja w kilku stanach, Nowy Jork opustoszał. Kiedy żywioł uderzy?

Obama ogłosił stan wyjątkowy. Dramatyczne decyzje w sprawie giełdy
(PAP/EPA)
bEUqRhDV

W związku ze zbliżającym się do wschodniego wybrzeża USA huraganem Sandy prezydent Barack Obama ogłosił stan wyjątkowy w stolicy kraju, Waszyngtonie. * *Nadciągający huragan sprawił, że szefowie giełd nowojorskich, w porozumieniu z nadzorem finansowym i władzami miasta, podjęli decyzję o zamknięciu w poniedziałek wszystkich parkietów. Odwołano loty, także z Polski.

Aktualizacja: 17:45

Groźny huragan nadciąga nad północno-wschodnie wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według prognoz, żywioł ma dotrzeć w okolice Nowego Jorku, Filadelfii oraz Waszyngtonu nad ranem polskiego czasu. Władze Nowego Jorku podjęły wszelkie możliwe środki ostrożności - nakazały ewakuację około 400 tysięcy osób, zawiesiły kursowanie wszystkich środków komunikacji miejskiej, w tym metra, zamknęły lotniska - co spowodowało odwołanie 6800 lotów - oraz dały wolne ponad milionowi uczniów.

bEUqRhDX

Ulice Nowego Jorku opustoszały._ - Muszą państwo opuścić tę okolicę do godz. 19.00 - _ brzmi komunikat skierowany do mieszkańców metropolii. Mieszkańcy zagrożonych rejonów robią ostatnie zapasy żywności i wody, przygotowując się na najgorsze. _ - Nie wiadomo, co się będzie działo. Może dojść do ogromnych zniszczeń i podtopień. Cóż my możemy teraz zrobić? Opuścić kraj? - _ pytają Amerykanie.

Zamknięto też siedzibę ONZ, teatry na Brodway'u i kasyna. W 76 publicznych szkołach utworzono centra ewakuacyjne dla osób, które będą musiały opościć swoje domy. Według prognoz, gdy huragan _ "Sandy" _ dotrze do Nowego Jorku, prędkość wiatru może osiągać prędkość 130 kilometrów na godzinę.

fot: PAP/EPA_ Ameryka przygotowuje się na huragan Sandy _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/ameryka-przygotowuje-sie-na-huragan-sandy-g477449.html)Ocenia się, że skutki huraganu mogą dotknąć nawet 50 milionów Amerykanów. Podwyższoną gotowość wprowadzono w stanach Nowy Jork, New Jersey, Maryland, Delaware, Massachussets, Connecticut i Pensynwania. Stan wyjątkowy w Waszyngtonie ogłosił sam prezydent Barack Obama.

Mieszkańcy są ewakuowani z wybrzeża do schronisk w głębi lądu. Ponieważ w Stanach Zjednoczonych linie energetyczne są ciągnięte nad ziemią, to właśnie one są najbardziej zagrożone przez silny wiatr i przewracające się drzewa. Władze oceniają, że z tego powodu nawet kilkanaście milionów osób może zostać pozbawionych prądu, a jego przywracanie może potrwać nawet kilka dni.

bEUqRhEd

Władze Stanów Zjednoczonych zmobilizowały 61 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej. Huragan już teraz spowodował, że obaj kandydaci w zbliżających się wyborach prezydenckich zawiesili część kampanii.

Odwołane loty, także z PolskiNajwiększe amerykańskie linie lotnicze - American Airlines, JetBlue, Delta - zamierzają odwołać wszystkie odloty i przyloty na trzech lotniskach w okolicach Nowego Jorku, gdzie zazwyczaj odbywa się najintensywniejszy ruch lotniczy. JetBlue i American Airlines już odwołały swoje kursy do środy włącznie. PLL LOT odwołał poniedziałkowy rejs z Warszawy do Nowego Jorku i lot powrotny. Przewoźnik zapowiedział w komunikacie, że jeżeli sytuacja pogodowa w USA się nie poprawi, to również wtorkowe rejsy z Warszawy do Nowego Jorku LO 6 oraz rejs powrotny LO 7 nie odbędą się.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z USA (ang):

Jak poinformowały służby prasowe LOT-u, pasażerowie mogą uzyskać informacje o zmianach rezerwacji w biurze przedstawiciela PLL LOT na lotniskach w Warszawie i Nowym Jorku. Linia poinformowała także, iż w sprawach związanych z rezerwacją biletu należy dzwonić pod numery: 0 801 703 703 (dla telefonów stacjonarnych) i 22 577 99 52 (dla telefonów komórkowych).

bEUqRhEe

Według portalu monitorującego połączenia lotnicze Flightaware w niedzielę i poniedziałek łącznie odwołanych zostanie blisko 7500 lotów. Tysiące pasażerów zmuszone są koczować na lotniskach często przez wiele godzin lub decydują się na własny koszt przeczekać w hotelu.

Zakłócenia w ruchu lotniczym na wschodzie USA odczuwalne są w innych miejscach na całym świecie. Połączenia z tym obszarem odwołał m.in. francuski przewoźnik Air France i niemiecka Lufthansa. Wiele lotów anulowano lub opóźniono z lotnisk w Japonii, Chinach, Korei Południowej i Indii.

ZOBACZ CO DZIEJE SIĘ W NOWYM JORKU. WIDOK Z MANHATTAN BRIDGE:

Nadciągający huragan sprawił, że szefowie giełd nowojorskich, w porozumieniu z nadzorem finansowym i władzami miasta, podjęli decyzję o zamknięciu w poniedziałek wszystkich parkietów. W tym dniu obrót akcjami będzie odbywał się tylko na elektronicznej platformie handlowej Arca.

bEUqRhEf

Po raz ostatni z powodu wichury nowojorskie giełdy zamknięte były w 1985 roku, kiedy nad miasto nadciągał huragan Gloria. Handel na Wall Street wstrzymano także 11 września 2001 roku po atakach terrorystycznych.

Według meteorologów, huragan Sandy, który wcześniej na Karaibach zabił co najmniej 70 osób, w poniedziałek uderzy we wschodnie wybrzeże USA. Z powodu siły i zasięgu oraz zbliżającego się Halloween, huragan nazywany jest Frankestorm Sandy.

Zobacz także: HURAGAN SANDY WIDZIANY Z ORBITY OKOŁOZIEMSKIEJ:
Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz co grozi Stanom Zjednoczonym Amerykańscy meteorolodzy starają się określić miejsce uderzenia sztormu tropikalnego Sandy, który spustoszył już Haiti.
To ma być gigantyczny huragan. Ostrzegają Gubernatorzy stanów położonych na wschodnim wybrzeżu USA ogłosili w piątek ostrzeżenia przed atakiem huraganu Sandy.
"Sandy" pustoszył Jamajkę. To nie koniec Tropikalny huragan zabił jedną osobę i wyrządził poważne szkody materialne. Teraz spodziewany jest na wschodzie Kuby.
bEUqRhEy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)