Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Odpowiedź na sankcje Waszyngtonu może uderzyć w dolara

Odpowiedź na sankcje Waszyngtonu może uderzyć w dolara

Kreml szykuje odpowiedź na amerykańśkie działania. Fot. Jacek Bereźnicki
Kreml szykuje odpowiedź na amerykańśkie działania.

Rosja może używać walut narodowych w handlu z Turcją, Iranem czy Chinami. Byłaby to zemsta za amerykańskie sankcje. Działania Kremla w pierwszej kolejności osłabiłyby dolara.

Rola dolara jako waluty światowego handlu będzie traciła na znaczeniu – ocenił szef rosyjskiej dyplomacji. Siergiej Ławrow dodał, że od kilku lat rozmawia z prezydentem Turcji - Recepem Tayyipem Erdoganem - o tym, by powrócić w relacjach handlowych z tym krajem do walut narodowych. Podobnie sytuacja się ma z Iranem i Chinami.

OGLĄDAJ: prof. Kołodko: "Należy pokładać w Chinach nadzieje, nie bać się"


 

Pomysł, by rozliczać transakcje przy pomocy krajowych środków powrócił teraz, jako odpowiedź na amerykańskie sankcje. Ławrow co prawda nie złożył żadnej oficjalnej deklaracji, ale wspomniał, że jego kraj pracuje już nad wdrożeniem nowych możliwości.

Rosyjski minister stwierdził, że szeroko zakrojone sankcje amerykańskiej administracji są próbą zdobycia dominacji i zabezpieczenia sobie jednostronnych korzyści w relacjach handlowych. Według niego, działania Amerykanów podkopują wszystkie zasady handlu światowego i wszystkie zasady przyjęte w rezolucjach ONZ, według których jednostronne środki gospodarczego przymusu są nielegalne. Dyplomata zarzucił Stanom Zjednoczonym porzucenie działań dyplomatycznych na rzecz polityki sankcji i pomówień.

CZYTAJ: USA wprowadzają sankcje na Iran. Unia odpowiada statusem blokującym

Sankcje USA dotyczą m.in. Iranu i Turcji. Amerykańskie środki doprowadziły już do osłabienia liry. Inwestorzy, w obawie o narastające napięcie na linii Waszyngton-Ankara, w pośpiechu wyprzedawali turecką walutę. Spadek kursu oraz ogromna inflacja stworzyły przed Turcja widmo zapaści gospodarczej. Rykoszetem dostał też polski złoty.

Turecki bank centralny po dobie walki uspokoił nastroje na rynku. W tym celu m.in. obniżył walutowe rezerwy obowiązkowe. Dodatkowo wpompował w rynek środki o wartości 6 mld dolarów, aby ustabilizować kurs. Po ten interwencji chwilę oddechu złapał turecki sektor bankowy.

Czytaj także
Polecane galerie
Tob.Wojt.
2018-08-17 17:15
Chińczycy zrobili koryto rzeki doprowadzające wodę z rzeki Pilica do fabryki na Sławniowie w XIX wieku.
Koryto nadal istnieje , częściowo zniszczone , ale wody w korycie brak. 55 lat temu łowiłem ryby w tym korycie . Teraz okoliczni mieszkańcy zasypują koryto odpadami i popiołem . Wandalizm.
Orcio
2018-08-17 06:51
Rubel transferowy- to już było.
ja
2018-08-16 23:18
teraz cenzura czyta
Pokaż wszystkie komentarze (80)