Notowania

dolar amerykański
15.08.2018 08:13

Odpowiedź na sankcje Waszyngtonu może uderzyć w dolara

Rosja może używać walut narodowych w handlu z Turcją, Iranem czy Chinami. Byłaby to zemsta za amerykańskie sankcje. Działania Kremla w pierwszej kolejności osłabiłyby dolara.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Kreml szykuje odpowiedź na amerykańśkie działania.

Rola dolara jako waluty światowego handlu będzie traciła na znaczeniu – ocenił szef rosyjskiej dyplomacji. Siergiej Ławrow dodał, że od kilku lat rozmawia z prezydentem Turcji - Recepem Tayyipem Erdoganem - o tym, by powrócić w relacjach handlowych z tym krajem do walut narodowych. Podobnie sytuacja się ma z Iranem i Chinami.

OGLĄDAJ: prof. Kołodko: "Należy pokładać w Chinach nadzieje, nie bać się"

Pomysł, by rozliczać transakcje przy pomocy krajowych środków powrócił teraz, jako odpowiedź na amerykańskie sankcje. Ławrow co prawda nie złożył żadnej oficjalnej deklaracji, ale wspomniał, że jego kraj pracuje już nad wdrożeniem nowych możliwości.

Rosyjski minister stwierdził, że szeroko zakrojone sankcje amerykańskiej administracji są próbą zdobycia dominacji i zabezpieczenia sobie jednostronnych korzyści w relacjach handlowych. Według niego, działania Amerykanów podkopują wszystkie zasady handlu światowego i wszystkie zasady przyjęte w rezolucjach ONZ, według których jednostronne środki gospodarczego przymusu są nielegalne. Dyplomata zarzucił Stanom Zjednoczonym porzucenie działań dyplomatycznych na rzecz polityki sankcji i pomówień.

Sankcje USA dotyczą m.in. Iranu i Turcji. Amerykańskie środki doprowadziły już do osłabienia liry. Inwestorzy, w obawie o narastające napięcie na linii Waszyngton-Ankara, w pośpiechu wyprzedawali turecką walutę. Spadek kursu oraz ogromna inflacja stworzyły przed Turcja widmo zapaści gospodarczej. Rykoszetem dostał też polski złoty.

Turecki bank centralny po dobie walki uspokoił nastroje na rynku.W tym celu m.in. obniżył walutowe rezerwy obowiązkowe. Dodatkowo wpompował w rynek środki o wartości 6 mld dolarów, aby ustabilizować kurs. Po ten interwencji chwilę oddechu złapał turecki sektor bankowy.

Tagi: dolar amerykański, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-08-2018

ZbyszekStraci USA wiele jak państwa zaczną się rozliczać z sobą za pomocą narodowych walut, zaboli to yakesów śmiertelnie.

16-08-2018

JozefTo jest krok w bardzo dobrą stronę.Trzy potęgi surowcowe Rosja i Iran Wenezuela przejdą w rozliczeniach z innymi krajami jak Chiny inne kraje dołączą … Czytaj całość

15-08-2018

JMKJankesi od bez mała 30 lat bronią dominacji dolara na świecie dzięki któremu okradają wszystkich wokół. Pierwszy, który się zbuntował był Husajn. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (80)