Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA wprowadzają sankcje na Iran. Unia odpowiada statusem blokującym

7
Podziel się:

Amerykańskie wypowiedzenie porozumienia, może jednak uderzyć w interesy europejskich firm.

Przewodnicząca unijnej dyplomacji Federica Mogherin wyraziła ubolewanie z powodu wznowienia sankcji
Przewodnicząca unijnej dyplomacji Federica Mogherin wyraziła ubolewanie z powodu wznowienia sankcji (European External Action Service / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bETDDuSZ

Bruksela odpowiada na sankcję wprowadzone przez Biały Dom na Iran. Jeśli rykoszetem uderzą one w interesy europejskich firm, te będą mogły walczyć o odszkodowanie od USA.

Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze, za sprawą którego we wtorek uruchomiona zostanie pierwsza runda sankcji na Iran.

bETDDuTb

Jednak amerykańskie wypowiedzenie porozumienia, może jednak uderzyć w interesy europejskich firm. Unia bowiem wciąż utrzymują współpracę z Teheranem.

Zobacz także: Wojna handlowa USA-UE:

Z tego powodu Komisja Europejska zdecydowała o zaktualizowaniu statutu UE dotyczącego blokowania działalności gospodarczej. Ma on, jak poinformowała KE na twitterze, "złagodzić wpływ wznowionych sankcji USA na interesy przedsiębiorstw z UE prowadzących legalną działalność w Iranie”.

bETDDuTh

To tak zwana dyrektywa blokująca. Pozwala ona na ubieganie się o odszkodowanie od USA za poniesione straty.

bETDDuTi

Jak zauważa Polska Agencja Prasowa, Pierwotnie został on uruchomiony w 1996 r, kiedy USA wprowadzała sankcje wobec Kuby. Jak podkreśla PAP, UE nigdy dotąd nie skorzystała z tego narzędzia.

Przewodnicząca unijnej dyplomacji Federica Mogherin, już poniedziałek wyraziła ubolewanie z powodu wznowienia amerykańskich sankcji wobec Iranu. W podobnym duchu wypowiedzieli się ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bETDDuTC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(7)
yjgvy
3 lata temu
będą mogły walczyć o odszkodowanie od USA i dostana setki miliardow dolarow... na poczatek jednak proponuje przykrocic konsumpce tej smierdzacej polskiej gorzaly
DrogaOdkupien...
3 lata temu
Robi to co uzgodnili z Putinem i Izraelem, osłabiają Iran, Izrael obawia się Iranu a Iran otwarcie mówił że jak tylko będzie miał bombę to spadnie ona w Izraelu, Izraelowi desyabilizacja jest na rękę inaczej reszta rzuci się na nich, islam tam na miejscu jest ponad wasze wyobrażenia co tam robią ortodoksy, nie długo pokażą w Europie
truth
3 lata temu
Różnica w stylu sunnita-Arab-pastwisko i szyita-Pers-miasto, jest widoczna na każdym kroku, a Europejczykowi bezwzględnie bliżej do szyitów. Katalog wykroczeń karanych śmiercią będzie podobny dla obu nurtów, ale wśród szyitów jest więcej wolności np. porównując Iran z Arabią Saudyjską: kobiety w Iranie mają większą wolność w sprawie ubioru, nauki, pracy - tam wystarczy, że zakryją włosy i kobiece kształty, w Arabii widać tylko oczy, w Iranie mogą jeździć samochodem czy jednośladem, w Arabii zakaz, w Iranie kobiety mają oddzielny przedział w komunikacji miejskiej, ale mogą jechać w męskim, mogą być nawet taksówkarzem, w Arabii zakaz jakiegokolwiek kontaktu z płcią przeciwną, w domach są osobne wejścia wg płci, kobieta nie może chodzić sama, w Iranie nie ma obrzezania kobiet, w Arabii jest, w Iranie uczą, że Aisza miała conajmniej 16 lat, a w Arabii, że 9, kiedy Mahomet skonsumował małżeństwo, w Iranie czy Iraku pali się papierosy, w kalifacie Arabii raczej zakaz, ISIS lało ludzi pasami od spodni za palenie fajek... Szyici są od zawsze prześladowani przez sunnitów, sunnici to prawdziwy dzihad i podbój, wystarczy popatrzeć na mapę, kto zdominował całą Afrykę Północną - Arabowie. Arabia Saudyjska to wahabici, dzisiaj dominująca szkoła sunnicka - główny sojusznik USA i sponsorzy wojującego islamu, goście, którzy jako pierwsi zostali odwiedzeni przez Trumpa i zasileni sprzętem wojskowym. Goście, którzy zbroją ISIS, Al-Kaidę, Talibów, Dżabhat an-Nusra, Asz-Szabab i wszystkie organizacje terrorystyczne odpowiedzialne za głośne zamachy terrorystyczne. Trudno będzie Wam znaleźć zamach powiązany z Iranem, który miał miejsce w Europie, Afryce, czy Azji - stosunek jest 999-1, a to 1 to coś skierowanego przeciwko syjonistom, pośrednio przez Hezbollah... Czeczenia i zamachy w Rosji to wahabici i Arabia Saudyjska, pamiętacie ten zamach w teatrze w Moskwie i arabskie flagi, kobiety z pasami samobójców - wszystko to nie miało nic wspólnego z etniczną ludnością Kaukazu, wszystko to skażenie arabskim wahabizmem. Potem, kiedy Putin zrobił porządek, czeczeńscy wojownicy uciekli do Syrii i walczyli przeciwko Asadowi - na YT jest pełno Czeczeńców odcinających głowy itp., to wszystko Arabia Saudyjska i jej pieniądze. No, a ich recepta na uchodźców? nie zaproszą ich do siebie, ale mogą za to dostarczyć darmowe wersje koranu ze swoimi hadisami w dowolne miejsce na świecie i za darmo budować meczety w Europie... Żaden zamach z Europy, w ostatnim 10cio leciu, to nie Iran - tylko i wyłącznie Arabowie. Zresztą zawsze sami się chwalą kto przeprowadził, czy Iran dawał przekaz do samotnych wilków i spijał śmietankę ? Wszystko to wahabici z Arabią Saudyjską!
bETDDuTD
Ealdon
3 lata temu
Nie sankcji na ale sankcji wobec.
Max
3 lata temu
A Turcja Zarabie na tym kokosy!!!! Nie jest w uni więc zakazy jej nie tyczą. Więc najpierw unia sprzeda towar do Turcji a ona to odsprzeda Iranowi . I po sankcji.