Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ropa z Iranu dopłynęła do Polski. PKN Orlen odebrał największy tankowiec

Ropa z Iranu dopłynęła do Polski. PKN Orlen odebrał największy tankowiec

Największy tankowiec, który może przepłynąć Kanał Sueski wyruszył do Polski 21 marca Fot. PKN Orlen / materiały prasowe
Największy tankowiec, który może przepłynąć Kanał Sueski wyruszył do Polski 21 marca

Dostawa ropy z Iranu dla PKN Orlen dotarła właśnie do Naftoportu w Gdańsku, podał Orlen. Łącznie 130 tys. ton ropy trafi do polskiej rafinerii.

aktualizacja 13:53

"Tankowiec z irańskim surowcem dobił do brzegu w gdańskim Naftoporcie" - podaje PKN Orlen na swoim profilu na Twitterze.

Wypłynął 21 marca br. Transport obsługiwał największy tankowiec, który jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski. Wyruszył z wyspy Kharg i potrzebował 23 dni, by dotrzeć do naszego kraju.

 

 

Statek przetransportował 130 tys. ton ropy naftowej z irańskich złóż, która zostanie przerobiona w kompleksie rafineryjno-petrochemicznym w Płocku. To duża ilość, ale na razie nie robiąca różnicy. Dla porównania - w ub. roku Grupa PKN Orlen przerobiła łącznie 33,2 mln ton ropy.

Trasa irańskiego tankowca

PKN Orlen / materiały prasowe

Zobacz też: Jaki o Obajtku: kreatywny, pracowity. "Już to udowodnił"

 

 

Prezes Daniel Obajtek mówił w marcu, że producentom znad Zatoki Perskiej zależy na bezpieczeństwie tego kierunku dostaw, dlatego PKN Orlen buduje szlak zaopatrzenia ropy naftowej dla Polski. Stąd właśnie kolejne kroki w postaci dostawy spot z Iranu.

- Przeprowadzone testy produkcyjne na bazie poprzednich dostaw ropy irańskiej uzyskały świetne wyniki efektywności, co otwiera drogę do zwiększania udziału tej ropy w naszym portfolio surowcowym - podkreślał prezes.

Obecnie rafinerie Grupy Orlen zaopatrywane są ropę na bazie kontraktów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe AG, Saudi Arabian Oil Company oraz dostaw spotowych, jak wspomniana irańska. Tylko transporty z Rosnieft przekraczały 10 proc. przychodów grupy PKN Orlen.

Oprócz Rosji i Arabii Saudyjskiej realizowano do Orlenu również dostawy z Kazachstanu, Norwegii, Iranu, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski. Do rafinerii w Czechach ropę dostarczano z: Rosji, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu oraz Kazachstanu. Rafineria w Możejkach zaopatrywana była głównie w ropę rosyjską, ale zrealizowano również dostawy z Arabii Saudyjskiej, Kazachstanu i Norwegii.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r.

pkn, pkn orlen, transport, ropa naftowa
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mirek
2018-04-15 16:08
warto negocjowac cenę z Rosją, cena powinna być najniższa a poza tym można wysłać tam Polskie towary
anonim
2018-04-15 12:05
1. po pierwsze co to znaczy ,że port odebrał tankowiec ?
2. po drugie statki tej wielkości Polska też miała ale wszystkie poszły na złom. Miały po około 146 tysięcy ton ładunku i chyba pływały do Polski
tyj
2018-04-15 11:54
a ile ton on sam spalił by do nas dopłynać?
Pokaż wszystkie komentarze (15)