Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Ropa z Iranu dopłynęła do Polski. PKN Orlen odebrał największy tankowiec

17
Podziel się:

Dostawa ropy z Iranu dla PKN Orlen dotarła właśnie do Naftoportu w Gdańsku, podał Orlen. Łącznie 130 tys. ton ropy trafi do polskiej rafinerii.

Największy tankowiec, który może przepłynąć Kanał Sueski wyruszył do Polski 21 marca
Największy tankowiec, który może przepłynąć Kanał Sueski wyruszył do Polski 21 marca (PKN Orlen / materiały prasowe)

Dostawa ropy z Iranu dla PKN Orlen dotarła właśnie do Naftoportu w Gdańsku, podał Orlen. Łącznie 130 tys. ton ropy trafi do polskiej rafinerii.

aktualizacja 13:53

"Tankowiec z irańskim surowcem dobił do brzegu w gdańskim Naftoporcie" - podaje PKN Orlen na swoim profilu na Twitterze.

Wypłynął 21 marca br. Transport obsługiwał największy tankowiec, który jest w stanie przepłynąć Kanał Sueski. Wyruszył z wyspy Kharg i potrzebował 23 dni, by dotrzeć do naszego kraju.

Statek przetransportował 130 tys. ton ropy naftowej z irańskich złóż, która zostanie przerobiona w kompleksie rafineryjno-petrochemicznym w Płocku. To duża ilość, ale na razie nie robiąca różnicy. Dla porównania - w ub. roku Grupa PKN Orlen przerobiła łącznie 33,2 mln ton ropy.

Trasa irańskiego tankowca

PKN Orlen / materiały prasowe

Zobacz także: Zobacz też: Jaki o Obajtku: kreatywny, pracowity. "Już to udowodnił"

Prezes Daniel Obajtek mówił w marcu, że producentom znad Zatoki Perskiej zależy na bezpieczeństwie tego kierunku dostaw, dlatego PKN Orlen buduje szlak zaopatrzenia ropy naftowej dla Polski. Stąd właśnie kolejne kroki w postaci dostawy spot z Iranu.

- Przeprowadzone testy produkcyjne na bazie poprzednich dostaw ropy irańskiej uzyskały świetne wyniki efektywności, co otwiera drogę do zwiększania udziału tej ropy w naszym portfolio surowcowym - podkreślał prezes.

Obecnie rafinerie Grupy Orlen zaopatrywane są ropę na bazie kontraktów długoterminowych z Rosneft Oil Company, Tatneft Europe AG, Saudi Arabian Oil Company oraz dostaw spotowych, jak wspomniana irańska. Tylko transporty z Rosnieft przekraczały 10 proc. przychodów grupy PKN Orlen.

Oprócz Rosji i Arabii Saudyjskiej realizowano do Orlenu również dostawy z Kazachstanu, Norwegii, Iranu, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski. Do rafinerii w Czechach ropę dostarczano z: Rosji, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu oraz Kazachstanu. Rafineria w Możejkach zaopatrywana była głównie w ropę rosyjską, ale zrealizowano również dostawy z Arabii Saudyjskiej, Kazachstanu i Norwegii.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
CZARNOWIDZ
rok temu
ZOBACZYCIE PRAWDZIWE CENY PALIW - Nie PO - Nie Pis - TAK W CAŁEJ UNII - A to dopiero Początek - BO - JESZCZE STARE SĄ ZAPASY - To nie Rosja, stawianie jej WARUNKÓW - Zabraknąć nie zabraknie ale każda nowa dostawa jedynie DROŻEJ - ONI będą dyktować Ceny NASTĄPI MIĘDZY NIMI ZMOWA - Szef Americanbank - Napewno taniej nie będzie - To tylko kwestia czasu - Baryłka Ropy 150 - 200 Dolarów - CZYLI - 10 - 15 zł. lub Berlin 2,50 - 3,00 Euro za Literek -
Gwint
5 lata temu
Czemu sprowadzamy więcej ropy z Arabii Saudyjskiej niż z Iranu. Iranczycy są bardziej nam przychylni i bliżsi kulturowo. A co najważniejsze nie funduje Q Europie meczetów
mirek
6 lat temu
warto negocjowac cenę z Rosją, cena powinna być najniższa a poza tym można wysłać tam Polskie towary
anonim
6 lat temu
1. po pierwsze co to znaczy ,że port odebrał tankowiec ? 2. po drugie statki tej wielkości Polska też miała ale wszystkie poszły na złom. Miały po około 146 tysięcy ton ładunku i chyba pływały do Polski
tyj
6 lat temu
a ile ton on sam spalił by do nas dopłynać?