Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Iranu. We wtorek zaczną działać amerykańskie restrykcje

65
Podziel się:

Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze, za sprawą którego we wtorek uruchomiona zostanie pierwsza runda sankcji na Iran. To skutek wyjścia USA z porozumienia nuklearnego, podpisanego z Teheranem zaledwie niecałe trzy lata temu.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani od wtorku nie ma już w Stanach sprzymierzeńca.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani od wtorku nie ma już w Stanach sprzymierzeńca. (AFP/EAST NEWS)
bEUvqjGt

Celem sankcji jest osłabienie irańskiej gospodarki, co miałoby wymusić na Teheranie podpisanie nowego, skuteczniejszego - zdaniem USA - porozumienia nuklearnego -pisze Reuters.

W 2015 toku Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja podpisały porozumienie nuklearne z Iranem. Na jego mocy Teheran wstrzymał swój program nuklearny, a w zamian USA i inne państwa zdjęły z niego sankcje.

Według Waszyngtonu porozumienie nie jest jednak dość skuteczne, dlatego w maju wycofał się z układu. We wtorek wrócą więc sankcje. Dotyczą one dostępu do amerykańskiej waluty, a także handlu węglem, metalami, oprogramowaniem przeznaczonym dla przemysłu. Oberwać ma się też branży motoryzacyjnej - wymienia Polska Agencja Prasowa.

bEUvqjGv

Trump ma być jednak gotowy w każdym momencie do powrotu do negocjacji i podpisania skuteczniejszej umowy w sprawie programu nuklearnego Iranu.

Zobacz także: Zobacz też: Wojna handlowa USA-UE. "Donald Trump jest skazany na wygraną"

Te ciosy mogą nie być jednak tak dotkliwe, jak planowane przez USA na listopad wprowadzenie embarga na irańską ropę.

bEUvqjGB

Poza Stanami Zjednoczonymi, żadne inne państwo nie chce zrywać podpisanego w 2015 roku porozumienia. Od wtorku Unia Europejska chce uruchomić specjalne prawo, które będzie chroniło interesy firm robiących interesy z Teheranem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEUvqjGW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(65)
lololololol
3 lata temu
Skoro Unia Europejska nie zamierza honorować owych sankcji to te w zasadzie tracą swoją moc sprawczą. Cały ten spektakl to próba stworzenia przesłanek do ponownego podjęcia negocjacji, a zatem sytuacja pomimo całej swej złożoności pozostaje zaskakująco stabilną. Prezydent Trump ma swoje zobowiązania wobec elektoratu, a Iran ma potężnych sojuszników. Tak czy inaczej wszystkie strony spotkają się gdzieś w połowie swej drogi:)
VAT
3 lata temu
Sankcje to ja codziennie płace na stacji paliw i za prad?
Deep
3 lata temu
Usa to prawdziwe imperium zła, aż wstyd że UE tak bardzo się ich boi
bEUvqjGX
kuba
3 lata temu
Co chinczykom zrobią bronią jądrową. Niech się pukną wgłowę zanim kogoś postraszą.
Zenon
3 lata temu
teheran nie moze miec atomu ale izrael juz moze heh cuda na kiju
...
Następna strona