Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OMV i MOL równolegle w wyścigo po PKN

0
Podziel się:

Zarząd Nafty Polskiej postanowił podjąć równoległe rozmowy z austriackim koncernem OMV i węgierskim MOL o sprzedaży 17,58 proc. akcji Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA

- podała Nafta Polska (NP) w czwartkowym komunikacie.

'W związku z zakończeniem wyłączności MOL w sprawie sprzedaży 17,58 proc. akcji PKN Orlen SA, zarząd NP postanowił o podjęciu równoległych rozmów z MOL i OMV o sprzedaży III transzy akcji PKN Orlen SA i stworzeniu środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego z udziałem wybranego partnera, i wystąpił do potencjalnych inwestorów o przedłużenie ważności ich ofert do 15 kwietnia 2002 roku' - napisano w komunikacie.

Przedstawiciele MOL i OMV poinformowali w czwartek PAP, że koncerny te są nadal zainteresowane kupnem 17,6 proc. akcji Orlenu i prawdopodobnie przedłużą ważność swoich ofert do połowy kwietnia.

'Jesteśmy nadal zainteresowani zakupem akcji PKN Orlen' - powiedział PAP Denis Mohorovic, kierownik działu informacji regionalnej w MOL.

Thomas Huimer, rzecznik prasowy OMV, również potwierdził dalsze zainteresowanie OMV zakupem akcji PKN Orlen.

'Jeżeli Nafta Polska wystosuje do OMV oficjalną prośbą o przedłużenie ważności oferty, to wyrazimy zainteresowanie, rozpatrując konkretne daty' - powiedział PAP Thomas Huimer.

Wcześniej MOL, który do 12 stycznia miał wyłączność negocjacyjną na zakup 17,6 proc. akcji PKN Orlen, prosił Naftę Polską o zamrożenie negocjacji. NP informowała, że prawdopodobnie nie przychyli się do prośby MOL.

NP prowadziła negocjacje z MOL na zasadzie wyłączności od 2 października 2001 roku.

Na początku stycznia minister Skarbu Państwa Wiesław Kaczmarek poinformował, że decyzja o sprzedaży 17,6 proc. akcji PKN Orlen SA możliwa jest najwcześniej w kwietniu lub maju tego roku.

Minister dodał, że ostateczna decyzja w sprawie dalszych losów PKN Orlen zostanie podjęta po zamknięciu transakcji sprzedaży 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej SA, co możliwe jest dopiero na przełomie pierwszego i drugiego kwartału.

Austriacki koncern paliwowy OMV, który konkurował z węgierskim MOL o wyłączność na zakup akcji PKN Orlen, przedłużył do końca stycznia ofertę na ich zakup.

Szef resortu skarbu zapowiedział też, że w razie niepowodzenia prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej rozważy możliwość powtórzenia procedury prywatyzacji albo wniesienia RG do PKN Orlen SA.

W ubiegłym tygodniu prezes PKN Orlen podtrzymał swoje wcześniejsze zapowiedzi, że PKN jest zainteresowany przejęciem Rafinerii Gdańskiej, ale przez kupno jej akcji. Nie krył też, że wolałby, aby partnerem PKN Orlen został OMV, a nie MOL.

Pod koniec listopada 2001 roku Nafta Polska informowała, że sprawę sprzedaży 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej konsorcjum Rotch Energy chce rozstrzygnąć do 10 stycznia 2002 roku. Termin ten nie został dotrzymany i NP nadal prowadzi negocjacje z Rotch Energy. NP czeka na zabezpieczenie przez Rotcha finansowania programu inwestycyjnego.

W ubiegłym tygodniu zainteresowanie prywatyzacją RG zadeklarował rosyjski koncern naftowy Jukos.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)