Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opcje na warszawskim parkiecie

0
Podziel się:

Realnym terminem uruchomienia opcji na GPW jest pierwszy kwartał 2003 roku - poinformował w czwartek Wiesław Rozłucki, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

'Ambitnym, ale realnym terminem uruchomienia opcji jest pierwszy kwartał 2003 roku. Najprawdopodobniej rozpoczniemy od opcji na indeks WIG 20' - powiedział prezes podczas dyskusji na stronach internetowych gazety 'Parkiet'.

Dodał, że wprowadzenie opcji walutowej zależy wyłącznie od chęci podmiotów wystawiających te opcje.

Opcja to umowa, w wyniku której za natychmiastowe wpłacenie określonej sumy nabywa się prawo do terminowego zakupu lub sprzedaży aktywów finansowych po z góry określonej cenie (nazywanej ceną bazową). Opcja kupna (call option) umożliwia właścicielowi zakup aktywów po cenie bazowej. Opcja sprzedaży (put option) uprawnia właściciela do sprzedaży aktywów po cenie bazowej.

Rozłucki, pytany o to, kiedy na GPW będą notowane certyfikaty na indeksy zagraniczne powiedział, iż ma nadzieję, że notowania certyfikatów ruszą w najbliższych tygodniach.

'Zależy to wyłącznie od gotowości emitenta' - dodał.

Pod koniec maja tego roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zgodziła się na wprowadzenie przez GPW do publicznego obrotu certyfikatów indeksowych na indeksy Nasdaq-100 oraz Dow Jones Euro Stoxx 50 emitowanych przez Bayerische Hypo- und Vereinsbank.

W listopadzie ubiegłego roku Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG poinformował, że zamierza przeprowadzić w Polsce emisję certyfikatów indeksowych i po uzyskaniu zgody KPWiG - wprowadzić je do obrotu giełdowego.

Jak wówczas podali przedstawiciele banku, jako pierwsze wprowadzone będą certyfikaty indeksowe na indeksy Nasdaq-100 oraz Dow Jones Euro Stoxx 50.

Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG planuje wprowadzenie do obrotu 1 mln certyfikatów na Nasdaq-100 oraz 500.000 na Dow Jones Euro Stoxx 50. Wartość certyfikatów odpowiadać będzie iloczynowi wartości indeksu przeliczonej na PLN oraz mnożnika 0,01.

Termin wygaśnięcia certyfikatów na Nasdaq-100 przypada w czerwcu 2004 roku, a na Euro Stoxx 50 - w lutym 2005 roku.

Certyfikaty mają być notowane w systemie notowań ciągłych.

Certyfikat indeksowy jest instrumentem pochodnym, który daje jego nabywcy możliwość udziału w zmianach wybranego indeksu rynku akcji bez konieczności kupowania papierów wartościowych wchodzących w skład tego indeksu.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)