Notowania

eat
18.03.2015 20:14

Operator sieci Starbucks zainwestuje 400 mln zł

Zobacz, na co spółka zamierza przeznaczyć miliony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(marcopako/CC/Flickr)

Grupa AmRest planuje wydać w tym roku na inwestycje około 400 mln złotych.

"CAPEX wyniesie około 400 mln zł i będzie zawierać środki na sfinansowanie niedawno ogłoszonej transakcji przejęcia operatorów Starbucks w Rumunii i Bułgarii" - powiedział Mark Chandler, członek zarządu ds. finansowych.

AmRest zamierza sfinalizować transakcję w najbliższych tygodniach. Szacuje, że dzięki przejęciu EBITDA grupy wzrośnie o 2-3 proc.

W 2014 roku nakłady na inwestycje wyniosły ok. 300 mln zł, mniej niż spółka wcześniej zakładała. Otwarte zostały 84 nowe restauracje (33 w regionie CEE, 25 w Rosji, 17 restauracji Tagliatella, z czego 15 w Hiszpanii i po jednej w USA i Francji; 2 KFC w Hiszpanii, 6 blue frog i 1 Kabb).

Obecnie sieć liczy 808 lokali. Grupa jest zadowolona z wyników notowanych od początku roku. "Cieszymy się, że pozytywne trendy z 2014 roku są kontynuowane w tym roku. Notujemy od początku roku silne dwucyfrowe wzrosty sprzedaży porównywalnej we wszystkich czterech dywizjach. To z jednej strony efekt czynników wewnętrznych, ale z drugiej dobrego otoczenia makro - znakiem zapytania jest tylko Rosja" - powiedział Wojciech Mroczyński, członek zarządu grupy.

"Zdrowy core biznes i poprawiające się nowe biznesy powinny się przełożyć na mocne wyniki w przyszłości" - dodał.

Rosja jedynym zmartwieniem

Wskazał, że sytuacja w Rosji jest jedynym zmartwieniem grupy, choć w walucie lokalnej sprzedaż LFL rośnie tam dwucyfrowo. "Ograniczymy inwestycje w Rosji do czasu aż sytuacja się ustabilizuje i będziemy mieć większą jasność co do przyszłości" - powiedział Mroczyński. Przedstawiciele spółki podtrzymali, że strata operacyjna na nowych rynkach w tym roku nie powinna przekroczyć 2 mln euro.

Poinformowali, że restauracje la Tagliatella we Francji są zyskowne, a blisko osiągnięcia breakeven jest biznes w Niemczech. Spółka zdecydowała się wycofać z rynku amerykańskiego.

Mroczyński poinformował, że spółka jest na drodze do realizacji prognoz przedstawionych pod koniec ubiegłego roku. "Spodziewamy się dalszego wzrostu przychodów w tempie od wysokiego jednocyfrowego do niskiego dwucyfrowego oraz nawet większego wzrostu EBITDA" - powiedział.

W 2014 roku przychody grupy wzrosły o 9,3 proc. rdr do 2,952 mld zł. Skonsolidowana EBITDA wzrosła o 29,7 proc. rdr do 356 mln zł. Marża EBITDA wyniosła 12,1 proc.

EBITDA skorygowana o jednorazowe koszty otwarć restauracji, koszty nabyć i połączeń oraz korekty podatków pośrednich (m.in. VAT) wyniosła w 2014 roku prawie 382 mln zł (wzrost o 26,7 proc.). Marża EBITDA skorygowanej wzrosła o 1,9 p.p. do 12,9 proc. Zysk netto, przypadający na akcjonariuszy dominujących, wzrósł o prawie 42 mln zł do 51,7 mln zł.

Tagi: eat, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz