Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orco ogranicza inwestycje o ponad połowę

0
Podziel się:

Orco Property Group ogranicza wydatki inwestycyjne na ten rok do 280 mln euro wobec 630 mln euro planowanych początkowo.

Orco ogranicza inwestycje o ponad połowę
(PAP/ITAR-TASS)

Orco Property Group ogranicza wydatki inwestycyjne na ten rok do 280 mln euro wobec 630 mln euro planowanych początkowo. Spółka szuka też oszczędności, tnąc zatrudnienie i zakłada, że wskaźnik LTV spadnie w tym roku poniżej 50 proc. - podała spółka w komentarzu do wyników rocznych.

Orco zamierza skupić się w tym roku na generowaniu gotówki, stąd zdecydowało o znacznym ograniczeniu wydatków inwestycyjnych planowanych na ten rok.

_ Koncentracja na gotówce idzie w parze ze zwiększoną selekcją projektów, co skutkuje spadkiem planowanego CAPEX-u do około 280 mln euro w 2009 roku _ - napisano w komunikacie.

Początkowo, w budżecie publikowanym w lipcu 2008 roku CAPEX na 2009 rok planowany był na poziomie 630 mln euro.

Spółka podała w komunikacie, że w sprawie wielu projektów rozmawia z instytucjami finansowymi, partnerami budowlanymi i potencjalnymi partnerami joint venture. Chce się skupić na projektach już rozpoczętych.

Zarząd spółki rozpoczął też program oszczędnościowy zakładający redukcję zatrudnienia, dzięki któremu spółce udało się już oszczędzić 7,1 mln euro w skali roku.

Na koniec czerwca tego roku zatrudnienie w grupie ma wynieść 438 osób, podczas gdy na koniec 2007 roku wynosiło 724. Do końca tego roku zatrudnienie ma spaść do 368 osób, ze względu na sprzedaż działalności usługowej, a na koniec przyszłego roku ma wynieść 300 osób.

Spółka poinformowała, że zamierza zamykać część swoich biur, w tym biura w Czechach i Niemczech, z wyjątkiem Pragi, Berlina i Dusseldorfu.

Restrukturyzacja spółka zakłada też sprzedaż zbędnych aktywów.

Spółka spodziewa się, że planowane na ten rok zbycie aktywów o wartości 200 mln euro potrwa dłużej i zakończy się w połowie przyszłego roku.

_ Ochrona sądowa pozwala nam na realizację planu sprzedaży aktywów bez niepotrzebnego pośpiechu _ - napisała spółka w komunikacie.

Gotówka uwolniona ze sprzedaży aktywów będzie przeznaczona głównie na najbardziej zaawansowane nieruchomości inwestycyjne.

Ochrona przed wierzycielami zakłada restrukturyzację długu.

Spółka informowała niedawno, że rozpocznie rozmowy z obligatariuszami w sprawie renegocjacji spłaty obligacji o wartości 400 mln euro. Orco negocjuje również z kredytodawcami zawieszenie spłat pożyczek o wartości 100 mln euro, których termin zapłaty przypada na 2009 rok.

Orco podało w komentarzu do wyników, że celem spółki jest uzyskanie w tym roku wskaźnika LTV na poziomie poniżej 50 proc.

Orco Property Group miało w 2008 roku prawie 391 mln euro straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej, 464 mln euro straty netto i 300 mln euro przychodów. Słabe wyniki spółki to efekt głównie dużego przeszacowania wartości aktywów spółki.

Od 25 marca, po decyzji paryskiego sądu, Orco znajduje się pod 6 miesięczną ochroną przed wierzycielami.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)