Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ovostar
25.10.2017 13:47

Kryzys na rynku jaj. Ratunkiem ukraiński gigant z warszawskiej giełdy?

Od września ma zielone światło na sprzedaż jaj do Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W Polsce i UE coraz bardziej odczuwalny jest brak jaj.

W sklepach zaczyna brakować jaj, a jeśli są, to coraz droższe. Nadzieją na choć częściowe załatanie niedoborów może być jedna z wielkich ukraińskich firm, która od dawna jest obecna na polskiej giełdzie. Od września ma zielone światło na sprzedaż jaj do Unii Europejskiej. Na razie trafiły tam dwa miliony jaj, a potencjał jest wielokrotnie większy.

O prawie jedną czwartą więcej niż rok temu kosztują obecnie jajka. Z analizy banku BGŻ BNP Paribas wynika, że za sztukę w hurcie trzeba teraz zapłacić 40,5 grosza. Tak wysokiego poziomu cen nie notowano od 2012 roku.

Wzrost cen jaj w UE, a także w Polsce, wynika z ograniczonej dostępności na rynku. Taka sytuacja jest m.in. konsekwencją wykrycia fipronilu na fermach kur niosek w Holandii, Belgii i Niemczech, a następnie w innych krajach UE, problemów związanych z salmonellą, a także obecności grypy ptaków we Włoszech.

Jedną z odpowiedzi na niedobór jaj (i pojawiającą się w ślad za nim drożyznę) może być produkcja zza naszej wschodniej granicy, a dokładniej - z Ukrainy. W połowie września pierwszy ukraiński zakład rozpoczął sprzedaż jaj do państw Wspólnoty. Wcześniej tamtejsze firmy nie spełniały odpowiednich wymogów dla jaj klasy A.

Mowa o TM "Jasenvit" - spółce należącej do grupy Ovostar - ukraińskiego giganta notowanego na warszawskiej giełdzie.

Możliwości produkcyjne Ovostaru są imponujące. Świadczy o tym opublikowany w środę raport, w którym spółka chwali się 1 mld 246 mln jaj wyprodukowanych w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku. Co ważne, ich liczba dynamicznie rośnie. W rok o blisko 16 proc. Wszystko dzięki prawie 8 milionom kur.

Indeks jajka

Co z ceną? Średnia raportowana przez Ovostar to 1,33 ukraińskiej hrywny, czyli około 18 groszy. Oczywiście to cena hurtowa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 8 proc.

Borys Bielikov - prezes ukraińskiej spółki w komentarzu do raportu podkreślił, że otwarcie granic UE dla firmy ma bardzo duże znaczenie. Zdradził też, że na razie trafiły tam pierwsze dwa miliony jaj.

Firma Ovostar odpowiada za prawie jedną piątą całego rynku jaj na Ukrainie. Zgodnie z planami, inwestycje na lata 2018-2019 mają zwiększyć zaplecze produkcyjne z 8 do 10 mln kur niosek, a produkcja roczna powinna osiągnąć 2 mld jaj.

Tagi: ovostar, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2017

dfghujmleka brak jajek brak maslo drogie chleb idzie w gore inflacja rosnie brawo pis brawo deficyt 50miliardow dlug zagraniczny 941 miliargow

25-10-2017

antyoun/upa5 milionów Ukraińców niszczących nasz rynek pracy a teraz zalew ukraińskiej taniochy..do tego miliardy przekazywane bandrrowcom przez anty polski pis.

25-10-2017

kurnikCiekawe czy Unia sprawdza czy ukraińskie kury się nie stresuja w zamalych klatkach tak jak i europejskie się martwila

Rozwiń komentarze (26)