Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pgd
26.03.2014 15:28

Paged liczy na wzrost zysku i planuje przejęcia

Jedna z akwizycji zostanie ogłoszona w ciągu dwóch tygodni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Grupa Paged liczy w tym roku na kilkanaście procent wzrostu zysku EBITDA. Duża część tego wzrostu ma pochodzić z dwóch planowanych przejęć, spośród których jedno ma zostać ogłoszone w ciągu dwóch tygodni, a drugie w ciągu miesiąca.

Prezes Daniel Mzyk poinformował, że grupa może sfinansować transakcje zaciągając kredyty w bankach lub sprzedając płynne aktywa. Dodał, że Paged posiada ponadto nieruchomości inwestycyjne wyceniane na ponad 70 mln zł.

Przedstawiciele spółki mówiąc o potencjalnym wzroście zadłużenia związanym z nowymi inwestycjami wskazywali na spadek wskaźników długu w 2013 roku. Poziom długu netto do zysku EBITDA Pagedu spadł na koniec 2013 roku do 1,5 z 2,1 w 2012 roku, przy czym zysk EBITDA wzrósł do 105,5 mln zł z 79,5 mln zł rok wcześniej, a zadłużenie netto spadło do 157 mln zł z 165 mln zł rok wcześniej.

Przedstawiciele Pagedu poinformowali, że segment produkcji sklejki ma obecnie potencjał do osiągania około 8 mln zł EBITDA miesięcznie. Dodali jednak, że dalszy wzrost sprzedaży sklejki będzie trudny, ze względu na wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz dostępność surowca, drewna liściastego. W związku z czym spółka prowadzi obecnie w segmencie sklejki program inwestycyjny, który w latach 2012-2013 pochłonął około 60 mln zł.

Ponadto grupa niedawno zdecydowała się zainwestować w produkcję sklejki LVL. Inwestycja w zakład produkcyjny ma pochłonąć około 200 mln zł w ciągu kilku lat i pozwolić grupie na produkcję sklejki z lepiej dostępnego w Polsce drewna iglastego. W 2013 roku produkcja sklejki odpowiadała za 68,1 proc. zysku EBITDA grupy.

W segmencie meblowym Pagedu, który wypracował w ubiegłym roku 4,1 mln zł EBITDA (3,7 proc. wyniku grupy), prowadzone są działania restrukturyzacyjne, w ramach których grupa połączyła trzy dotychczasowe marki w jedną oraz opracowała nowe wzornictwo.

Przedstawiciele Pagedu poinformowali również, że planują program emisji obligacji o wartości około 80 mln zł w spółce zależnej, DTP, która w środę zadebiutowała na rynku głównym GPW, przenosząc się z NewConnect. DTP zajmuje się windykacją wierzytelności korporacyjnych oraz detalicznych.

_ - Inwestorzy, z którymi rozmawialiśmy o obligacjach DTP chcieli, żeby spółka podlegała rygorom rynku regulowanego i dlatego DTP zdecydowało się na przenosiny, w ramach których nie emitowaliśmy ani nie sprzedawaliśmy akcji. Przed spółką otwierają się więc teraz drzwi do emisji obligacji i tym samym skokowego wzrostu portfela _ - powiedział PAP podczas konferencji Robert Ditrych, dyrektor finansowy Pagedu.

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o spółce Paged i o pozostałych spółkach z GPW

DTP planuje przeznaczyć wpływy z emisji obligacji na zakup pakietów wierzytelności. Na koniec 2013 roku portfel spółki miał wartość 1,98 mld zł, z czego około połowę stanowiły wierzytelności firm.

W dłuższym terminie grupa Paged nie wyklucza debiutu giełdowego swojej niedawnej inwestycji, spółki Ivopol, zajmującej się wynajmem samochodów zastępczych. W grudniu Paged przejął za 2,5 mln zł 49,99 proc. udziałów Ivopolu. Firma w pierwszych dziesięciu miesiącach 2013 roku wypracowała 2,2 mln zł zysku EBITDA.

Tagi: pgd, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz