Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PARP: Odsetek MSP pozytywnie oceniających koniunkturę wzrósł do 41%

0
Podziel się:
PARP: Odsetek MSP pozytywnie oceniających koniunkturę wzrósł do 41%

Obecna koniunktura gospodarcza jest lepiej oceniana przez 41% przedsiębiorców wobec 24% rok temu, wynika z badania zrealizowanego w ramach programu badawczego Panel Polskich Przedsiębiorstw w 2017 r. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowanego w Raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

"Koniunktura w polskiej gospodarce jest postrzegana przez badanych zdecydowanie lepiej lub lepiej niż w roku poprzednim, warto jednak zauważyć, że rok 2016 był pod tym względem nisko oceniony - w tegorocznym badaniu aż 41% respondentów uznało, że koniunktura w polskiej gospodarce jest lepsza niż przed rokiem, podczas, gdy w 2016 r. podobnie szacowało koniunkturę tylko 24% respondentów" - czytamy w materiale.

Z badania wynika, że 10% badanych miało poczucie, że koniunktura w 2017 roku jest znacznie gorsza niż przed rokiem, zaś 19% że jest nieznacznie gorsza.

"Można powiedzieć, że choć zdaniem sporej grupy, bo 30% badanych, koniunktura jest podobna do tej sprzed roku, to wciąż więcej przedsiębiorców dostrzega pozytywne zmiany w polskiej gospodarce" - podkreślono.

Pozytywne sygnały płyną z branży informatycznej i komunikacyjnej - tam występuje najwyższa średnia ocena koniunktury, gorzej zaś oceniają obecną koniunkturę firmy z branży finansowej.

Postrzeganie koniunktury w branży, w której działa firma wykazało, że w tegorocznym badaniu 27% respondentów oceniło koniunkturę w swojej dziedzinie jako lepszą niż w 2016r., zaś w badaniu ubiegłorocznym 19% określiło ją jako lepszą niż w roku poprzedzającym badanie.

"Podobnie, jak w przypadku koniunktury w całej gospodarce, tu również należy zauważyć, że to rok 2016 był słabiej oceniony, jednak poziom ocen koniunktury w branży w 2017 roku wciąż był istotnie statystycznie niższy niż w latach 2014-2015. Istotne odsetki osób zauważających pogorszenie koniunktury przy równocześnie rosnącej grupie osób oceniających zmiany pozytywnie, sugeruje występowanie dużych różnic między branżami gospodarki pod względem postrzeganej koniunktury" - ocenili autorzy raportu.

W raporcie podkreślono, że deklaracje przedsiębiorców wskazują na duże zróżnicowanie sytuacji polskich firm. Jako największe zagrożenie firmy postrzegają opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów - 64% wskazań wobec 44% rok temu.

"To zróżnicowanie przekłada się prawdopodobnie na ogólną ocenę sytuacji w polskiej gospodarce, w której co prawda maleje zagrożenie nieuczciwą konkurencją, ale z kolei wciąż występuje problem nieterminowości czy niewypłacalności kontrahentów. Badani mają również przekonanie o rosnącej konkurencji, która może wiązać się z większą trudnością pozyskania wykwalifikowanych pracowników oraz utrzymania cen operacyjnych na poziomie gwarantującym płynność finansową" - czytamy dalej.

Badanie zostało przeprowadzone przez PARP w dniach 30 maja - 13 czerwca br. poprzez 296 wywiadów z reprezentatywną grupą właścicieli i osób zarządzających firmami działającymi w Polsce. Badanie zostało zrealizowane przy użyciu techniki CAWI (Computer-Assisted Web Interview).

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)