Notowania

patentus
09.11.2009 12:18

Patentus przez dwa lata nie wypłaci dywidendy

Patentus chce w ciągu trzech lat osiągnąć przychody na poziomie 200 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

Patentus, zajmujący się produkcją i remontami urządzeń górniczych, może w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat zwiększyć swoje przychody, również dzięki przejęciom, do 150-200 mln zł z 70 mln zł prognozowanych na ten rok - *poinformował prezes Patentusa, Józef Duda. *
_ - Przez najbliższe dwa lata nie zamierzamy wypłacać dywidendy. Chcemy wszystkie środki przeznaczać na rozwój. Spodziewam się, że w ciągu 2-3 lat zbudujemy grupę o rocznych przychodach w wysokości 150-200 mln zł. Ten wzrost przychodów może nastąpić też dzięki przejęciom firm z branży _ - powiedział Duda.

Na ten rok Patentus prognozuje przychody w wysokości 70 mln zł i 7 mln zł zysku netto. Prezes spółki poinformował, że przeciętna rentowność netto Patentusa w poprzednich latach sięgała 8-9 proc.

Na 2010 rok spółka nie publikowała prognoz, ale prezes liczy na wzrost przychodów i utrzymanie rentowności.

_ - Obecnie zaczyna się kontraktowanie zamówień na 2010 rok. Widzimy pewne ożywienie na rynku, składamy wiele ofert, mam nadzieję, że będzie sporo zamówień z sektora energetycznego _ - powiedział Duda.

_ - Wychodzimy też za granicę, negocjujemy m.in. kontrakt z firmą z Chin, która chce z nami utworzyć joint venture _ - dodał.

W poniedziałek akcje Patentusa zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Na otwarciu kurs akcji spółki wzrósł 7 proc., do 2,46 zł. Potem akcje przez pewien czas drożały, osiągając lokalne maksimum na 2,67 zł.

O godzinie 11.30 wartość obrotów akcjami Patentusa sięgnęła 5,3 mln zł.

W niedawnej ofercie publicznej Patentus sprzedał 3 mln akcji serii F, po 2,30 zł za jedną.

Redukcja zleceń w transzy małych inwestorów sięgnęła prawie 90 proc. W transzy dużych inwestorów spółka sprzedała 2,7 mln akcji, a w transzy małych inwestorów 300 tys. akcji.

Z emisji spółka pozyskała 6,9 mln zł brutto, które planuje przeznaczyć m.in. na poszerzenie zakresu świadczonych usług poprzez rozbudowanie wydziału obróbki skrawaniem oraz zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania.

Patentus zamierza też wykorzystać środki z emisji na zbudowanie grupy średnich firm produkujących maszyny i urządzenia oraz rozwój działalności eksportowej poprzez nawiązanie współpracy z firmami chińskimi.

Największą część przychodów Patentusa stanowią przychody ze sprzedaży i remontów maszyn i urządzeń górniczych (70-90 proc. w latach 2006-2009).

Głównymi odbiorcami są kopalnie należące do trzech największych spółek węglowych: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Kompanii Węglowej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego.

Tagi: patentus, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz