Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

PayPal debiutuje na giełdzie po raz drugi. eBay zarobił na tym 47 mld dolarów

0
Podziel się:

W ciągu 13 lat eBay pomnożył kapitał zainwestowany w PayPala 33-krotnie.

PayPal debiutuje na giełdzie po raz drugi. eBay zarobił na tym 47 mld dolarów
(Steve Jennings/AFP)

41,63 dolara za akcję wyniosła cena akcji PayPal w debiucie giełdowym na rynku Nasdaq. Kurs akcji daje łączną wartość firmy w kwocie 48,9 mld dolarów. Oznacza to, że w ciągu trzynastu lat eBay zarobił na przejęciu PayPala 47,4 mld dolarów, czyli pomnożył zainwestowany na początku wieku kapitał 33-trzykrotnie.

Jako że na giełdzie nowojorskiej jest możliwość handlowania częściami akcji w przypadku podziałów spółek, już w piątek znana była wstępna cena giełdowa akcji PayPal. Wyniosła 38,39 dolarów i była 37 proc. wyższa niż samego eBay (28 dolarów). W poniedziałek cena wzrosła na otwarciu o 8,4 proc. od tego poziomu, a maksymalny kurs po pierwszym kwadransie sesji na amerykańskiej giełdzie Nasdaq osiągnął poziom 42,5 dolara.

PayPal został założony w 1998 roku przez Petera Thiela, Maxa Levchina, Luke'a Noska i Kena Howery'a. Zajmował się oprogramowaniem zabezpieczającym urządzenia elektroniczne. Swoją obecną nazwę przyjął jednak dopiero po połączeniu w 2000 r. z X.com, firmą Elona Muska, prowadzącą bank internetowy. Musk zdecydował się zamknąć działalność bankową i skupić się na obsłudze przelewów internetowych.

W rozwoju biznesu miało pomóc wprowadzenie spółki na giełdę, co stało się w 2002 r. Niedługo po debiucie, Paypala przejął jednak eBay za 1,5 mld dolarów. Ponad 70 proc. aukcji eBaya akceptowało wtedy przelewy PayPal. Po przejęciu stał się metodą płatności większości użytkowników serwisów eBay.

Na koniec 2014 r. PayPal działał już na 203 rynkach i miał 152 miliony aktywnych, zarejestrowanych użytkowników, którzy mogą używać 26 różnych walut do zawierania transakcji. O tempie rozwoju firmy może świadczyć fakt, że w połowie tego roku liczba użytkowników doszła już do 169 milionów, w samym drugim kwartale spółka przetworzyła 1,1 mld dolarów transakcji, a wolumen transakcji był o 27 proc. wyższy niż rok wcześniej.

We wrześniu ubiegłego roku ogłoszono, że serwis zostanie wydzielony z powrotem do oddzielnej spółki PayPal Holdings Inc. i wprowadzony na giełdę. Ten ruch sugerował już w 2013 r. magnat funduszy headgingowych Carl Icahn.

Wzrost serwisu aukcyjnego coraz wyraźniej spowalnia, bo spotyka się z dużą konkurencją, podczas gdy dynamika serwisu cyfrowych płatności jest imponująca. Dlatego szacowana wartość rynkowa PayPala ma być według prognoz aż 1,4-razy wyższa niż całego eBay Inc. przed wydzieleniem!

Rozdzielenie spółek nastąpiło 18 lipca. Powtórny debiut w poniedziałek dał wartość PayPal Holdings na poziomie 47,4 mld dolarów, a wartość rynkowa eBay spadła z ponad 80 mld dolarów do 33,7 mld. Rozłączone firmy są więc warte 81,1 mld dolarów, czyli o 1,1 miliard więcej niż gdy były jeszcze w piątek połączone.

eBay pozostanie spółką, która ma nie dawać wysokiej dynamiki, ale stanowić będzie wartość, z 157 milionami klientów, którzy wydali 20,1 mld dolarów na zakupy w drugim kwartale. Stanowiło to dwuprocentowy spadek rok do roku, głównie w wyniku zmian na rynku walutowym oraz zmianom w wyszukiwarce Google. eBay mimo to nadal jest chwilowo bardziej zyskowną firmą niż PayPal.

O skali stopniowego rozdzielenia linii biznesowych świadczy fakt, że transakcje eBay stanowiły w drugim kwartale już tylko 22 proc. wszystkich transferów przetworzonych przez PayPal. W poprzednim roku było to 26 proc.

Jak mówi dla Bloomberga Gil Luria, analityk w Wedbush Securities w Los Angeles, „Inwestorzy czekali długo, żeby móc znowu zainwestować w PayPal. Doszliśmy w końcu do punktu, kiedy można mieć akcje samego PayPala, z jego pozycją lidera rynku i dużą dynamiką wzrostu”. Doczekali się z dobrym efektem.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)