Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PCA: Trend wskazuje na rosnącą liczbę akredytacji w budownictwie

0
Podziel się:
PCA: Trend wskazuje na rosnącą liczbę akredytacji w budownictwie

Liczba podmiotów akredytowanych w budownictwie wzrasta w związku z zapotrzebowaniem na prace badawcze, zwłaszcza w obszarze certyfikacji i kontroli materiałów budowlanych, ocenia dyrektor Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) Lucyna Olborska. Według niej, akredytacja może w przyszłości wkroczyć na obszar certyfikowania usług budowlanych.

"Polskie Centrum Akredytacji w swoim zakresie działalności akredytuje ponad 1 500 jednostek oceniających zgodność. W tym obszarze znaczna część organizacji akredytowanych jest z obszaru szeroko rozumianego budownictwa i infrastruktury. Akredytujemy laboratoria badawcze i wzorcujące, jednostki certyfikujące systemy zarządzania, wyroby jak również jednostki certyfikujące osoby" - powiedziała Olborska w rozmowie z ISBnews.tv.

Jak wskazała, w ostatnich latach Główny Urząd Nadzoru Budowlanego pobiera zwiększoną liczbę próbek z rynku, w celu potwierdzania, że wyroby budowlane spełniają normy bezpieczeństwa. Dochodzi mimo to do sytuacji, w których liczba próbek przewyższa zdolności dotychczas akredytowanych laboratoriów badawczych, co tworzy na rynku miejsce dla kolejnych podmiotów badawczych, które będą ubiegać się o akredytację.

"Z tego względu, i w ogóle ze względu na ogromne znaczenie obszaru budowlanego dla polskiej gospodarki, jego wpływ na środowisko i bezpieczeństwo, liczba akredytowanych podmiotów zwiększa się" - wskazała dyrektor.

"Obserwujemy trend coraz większego zainteresowania akredytacją poprzez identyfikację coraz to nowych obszarów potencjalnie do objęcia akredytacją" - dodała.

Olborska wyjaśniła, że w przyszłości certyfikacja przez akredytowane jednostki może dotyczyć świadczenia usług budowlanych i nadzoru nad nimi.

"Zidentyfikowaliśmy nowe potencjalne obszary akredytacji - takim może być certyfikowanie personelu, odpowiedzialnego za prowadzenie i nadzór na procedurami w trakcie budowy i utrzymania infrastruktury" - powiedziała dyrektor.

Przypomniała, że Światowy dzień akredytacji w 2017 r. obchodzony jest w tym roku 9 czerwca pod hasłem budownictwa i infrastruktury.

Zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17000:2006 akredytacja jest to atestacja przez stronę trzecią, dotycząca jednostki oceniającej zgodność, służąca formalnemu wykazaniu jej kompetencji do wykonywania określonych zadań w zakresie oceny zgodności.

Akredytację należy rozumieć jako formalne uznanie przez upoważnioną jednostkę akredytującą kompetencji organizacji działających w obszarze oceny zgodności, czyli jednostek certyfikujących, inspekcyjnych lub laboratoriów do wykonywania określonych działań. Upoważnienie jednostki akredytującej jest zwykle uzyskiwane od rządu.

Akredytacja służy budowaniu i umacnianiu zaufania do wyników wzorcowań, badań i inspekcji, certyfikowanych wyrobów i usług, kwalifikacji certyfikowanych osób oraz certyfikowanych systemów zarządzania. Zasady akredytacji ujęte są w międzynarodowych normach i wytycznych, w których określone są wymagania, zarówno dla jednostek akredytujących, jak i dla podlegających akredytacji jednostek oceniających zgodność. Uzyskanie akredytacji oznacza, że akredytowane podmioty zostały ocenione według tych norm i wytycznych.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)