Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab wzrósł o 2 pkt m/m do 23,1 pkt we wrześniu

0
Podziel się:
Pengab wzrósł o 2 pkt m/m do 23,1 pkt we wrześniu

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 2 pkt m/m do 23,1 pkt we wrześniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 22,9 pkt.

"Zmiana jest spowodowana wzrostem indeksu ocen, który m/m zmieniła wartość o 3,9 pkt, a także poprawą indeksu wyprzedzającego, który wzrósł o 1,7 pkt m/m. We wrześniu odnotowano wzrost aktywności klientów na rynku, przy czym przewidywania w tym zakresie nie są już tak optymistyczne, nie mają powszechnego charakteru" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 3,9 pkt w skali miesiąca do 19,8 pkt we wrześniu, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 1,7 pkt do 27,9 pkt.

"We wrześniu wskaźnik sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju pozostał na poziomie sprzed miesiąca. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych obniżyła się m/m o 3 p.p." - czytamy w raporcie.

Prognozy sześciomiesięcznej rynku bankowego są obecnie zdecydowanie mniej optymistyczne w stosunku do notowań sprzed miesiąca. Największe obserwowane zmiany to spadek m/m w przypadku prognoz lokat długoterminowych o 11 pkt proc., kredytów obrotowych przedsiębiorców o 11 pkt. proc, kredytów inwestycyjnych - spadek o 8 pkt. proc oraz kredytów konsumpcyjnych - spadek o 7 pkt proc.

Jeśli chodzi o rynek depozytów gospodarstw domowych, to wskaźnik ocen podwyższył swój poziom o 3 pkt proc. m/m , zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 2 pkt proc. m/m we wrześniu. Saldo depozytów terminowych spadło o 5 pkt. proc., indeks prognoz obniżył się o 2 pkt proc. W przypadku depozytów terminowych indeks obniżył się o 2 pkt proc., podano także w materiale.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych wyhamował spadek obserwowany od marca br. Po spadku w poprzednim miesiącu, wartości szczegółowych wskaźników ocen wzrosły.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7-24 września. W badaniu wzięło udział 177 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)