Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGE chce 100 proc. w przyszłej elektrowni jądrowej. Połowa środków PGE EJ1 już się rozeszła

Polska Grupa Energetyczna wyraziła wstępne zainteresowanie nabyciem pozostałych 30 proc. udziałów w spółce zależnej PGE EJ1. Projekt kosztował już ponad 150 milionów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Imagebroker.net/Photoshot/REPORTER)
Przyszła elektrownia atomowa na razie ma tylko koszty i to niemałe

- Celem PGE jest restrukturyzacja operacyjna i kosztowa spółki oraz integracja działalności w ramach Grupy PGE - podała spółka. Realizacja transakcji będzie możliwa po przeprowadzeniu wyceny przez niezależnego doradcę oraz uzyskaniu zgód korporacyjnych przez wszystkie zaangażowane podmioty.

PGE EJ1 to spółka odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Aktualnie PGE jest posiadaczem 70 proc. udziałów. Pozostali udziałowcy to: Enea, KGHM Polska Miedź i Tauron Polska Energa, którzy mają po 10 proc.

Zobacz też: "Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"

Projekt do końca ubiegłego roku pochłonął już 152 mln zł z 311 zainwestowanych przez grupę inwestorów. Do tego od wspólników spółka wzięła pożyczki na łączną kwotę 77 mln zł. W 2017 r. strata PGE EJ1 wyniosła 58 mln zł, podczas gdy rok wcześniej 26 mln zł. Głównym składnikiem kosztów była utrata wartości aktywów trwałych, na co utworzono 37 mln zł rezerwy.

Do tego w sądzie toczy się postępowanie z firmą WorleyParsons. Z wykonawcą badań środowiskowych i lokalizacyjnych rozwiązano umowę w 2014 roku. Ten oczekuje zapłaty 104 mln zł.

Co robi spółka? Według raportu za 2017 rok "koncentruje się na przeprowadzeniu programu badań lokalizacyjnych i środowiskowych do momentu przygotowania Raportu z oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz Raportu Lokalizacyjnego". To, czy program będzie kontynuowany zależy od decyzji Ministra Energii, jak również wybór technologii dla elektrowni.

W PGE EJ1 zatrudnionych jest 75 osób. Na ich wynagrodzenia wydano 12,6 mln zł, czyli przeciętne zarobki wynoszą 14 tys. zł w kosztach pracodawcy, czyli ponad 8 tys. zł na rękę. Koszt wynagrodzeń spadł z 21 mln zł w 2016 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: elektrownia jądrowa, energetyka, pge, pge ej1, elektrownia atomowa, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2018

takie faktyjuż oczywiste jest, że SBecki kapuś Czarnecki swój biznes zrujnował i teraz głupich szuka, którzy uwierzą, ze to nie jego wina, a mocno kiepski … Czytaj całość

28-11-2018

obywatelczy ktoś pytał Polaków o zdanie ????????????????????????????

29-11-2018

BysiuPrzestancie topic pieniadze ,te miliardy mozna na cos innego wydac .

Rozwiń komentarze (4)