Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE chce pozyskać z emisji 5 mld zł

0
Podziel się:

Około 3,5 mld zł wpływów z IPO spółka zamierza przeznaczyć na program inwestycyjny, a pozostałe ok. 1,5 mld zł PGE wyda na sfinansowanie odkupu od Skarbu Państwa pakietów mniejszościowych spółek zależnych.

PGE chce pozyskać z emisji 5 mld zł

Polska Grupa Energetyczna chce pozyskać z emisji ok. 5 mld zł brutto, czyli ok. 4,93 mld zł netto.

Około 3,5 mld zł wpływów z IPO spółka zamierza przeznaczyć na program inwestycyjny, a pozostałe ok. 1,5 mld zł PGE wyda na sfinansowanie odkupu od Skarbu Państwa pakietów mniejszościowych spółek zależnych - podała PGE w prospekcie.

_ - W ramach oferty globalnej zamierzamy uzyskać wpływy brutto z emisji akcji oferowanych na poziomie około 5 mld zł, a po uwzględnieniu kosztów emisji i prowizji związanych z subemisją, netto na poziomie około 4,93 mld zł _ - napisano w prospekcie.

PGE zaoferuje do 259.513.500 akcji serii B. Maksymalna cena emisyjna akcji dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 23 zł. Dla potrzeb budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych ustalono przedział cenowy od 17,5 do 23 zł.

Z wyliczeń PAP wynika, że przy założeniu, że wszystkie akcje zostaną objęte po cenie maksymalnej, wartość oferty będzie wyższa i wyniesie prawie 6 mld zł brutto.

Około 3,5 mld zł z emisji zostanie przeznaczone na kapitał obrotowy spółki i będzie jednym ze źródeł finansowania programu inwestycyjnego, zakładającego wydatki na poziomie 38,9 mld zł.

_ Co do zasady środki te nie są przypisane do żadnej konkretnej inwestycji z programu inwestycyjnego grupy. Środki te stanowią około 9 proc. wartości programu inwestycyjnego w tym obszarze zakładanego w okresie do 2012 roku _ - napisano.

Spółka podała, że program ten będzie także współfinansowany środkami własnymi, środkami ze sprzedaży niektórych aktywów (spoza podstawowej działalności grupy), kapitałem dłużnym.

Pozostałe około 1,5 mld zł posłuży zrefinansowaniu pierwszej transzy i sfinansowaniu drugiej transzy płatności z tytułu odkupienia od Skarbu Państwa pakietów mniejszościowych w niektórych spółkach zależnych, w tym KWB Bełchatów, KWB Turów, Elektrowni Bełchatów, Elektrowni Turów, Elektrowni Opole.

_ Zakup akcji ma zostać opłacony w kilku transzach, z czego do dnia prospektu zapłacono kwotę 1.242,1 mln zł, zaś pozostała część w kwocie około 236,3 mln zł będzie płatna po nabyciu pozostałych akcji, co zgodnie z umową powinno nastąpić do końca 2009 roku _ - napisano.

Strategia PGE zakłada, że w latach 2009-2012 spółka wyda na inwestycje ok. 38,9 mld zł, głównie w istniejące aktywa, budowę nowych mocy wytwórczych i akwizycje.

Główne założenia programu inwestycyjnego grupy PGE obejmują: wzrost organiczny oparty o energetykę cieplną (około 8,2 mld zł) realizowany poprzez budowę nowych elektrowni konwencjonalnych opalanych paliwami kopalnymi, inwestycje w odnawialne źródła energii (około 8,9 mld zł), wzrost efektywności poprzez modernizację istniejących aktywów wydobywczych i wytwórczych grupy (około 9,5 mld zł), budowę nowych i modernizację istniejących aktywów dystrybucyjnych grupy (około 5,5 mld zł), inwestycje w nowe technologie (około 2 mld zł), akwizycje, projekty JI/CDM oraz inwestycje w zakresie obrotu hurtowego i sprzedaży detalicznej (około 4,8 mld zł).

Spółka podała, że choć priorytetem jest rozwój organiczny, spółka analizuje także możliwość realizacji projektów akwizycyjnych, nie podjęła jednak żadnych wiążących zobowiązań.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)