Notowania

pgnig
15-06-2018 (12:50)

Największe badanie sejsmiczne w Europie. Koło Przemyśla odkryto wielkie złoża gazu

Nawet 20 mld metrów sześciennych gazu może dodatkowo znajdować się w jednym z eksploatowanych już złóż PGNiG w okolicach Przemyśla - wynika z najnowszych badań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGNiG)
W rejonie Przemyśla PGNiG prowadzi zakrojone na szeroką skalę prace wydobywcze.

Na Podkarpaciu w ciągu najbliższych trzech lat PGNiG planuje wykonać około 70 odwiertów poszukiwawczych.

Państwowa grupa PGNiG poszukuje w Polsce nowych źródeł gazu, który pozwoli nam uniezależnić się od dostaw surowca z innych krajów. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Ostatnie odkrycie spółki jest kolejnym krokiem w tym kierunku.

Władze PGNiG poinformowały o najnowszych wynikach badań, wskazujących że w obsługiwanym już złożu "Przemyśl" może znajdować się dodatkowe 20 mld metrów sześciennych gazu. Pierwotne zasoby wydobywalne szacowano na około 72 mld metrów sześciennych.

- Podjęliśmy decyzję o optymalizacji procesu eksploatacji, by maksymalnie wykorzystać zasoby złoża. Przeprowadziliśmy m.in. badania geologiczne z wykorzystaniem metody zdjęcia sejsmicznego 3D - komentuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

PGNiG chce uzykiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

Szef spółki podkreśla, że badanie sejsmiczne przeprowadzone w Przemyślu i sąsiednich gminach było największym, jakie do tej pory przeprowadzono w Europie. Powierzchnia obszaru badawczego wyniosła 1 283 kilometrów kwadratowych.

- Nasza strategia w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu w Polsce przynosi rezultaty. Opracowaliśmy bardzo dokładny, ambitny plan, który po latach spadków pozwoli zwiększyć produkcję ze złóż krajowych. Tylko na Podkarpaciu w ciągu najbliższych trzech lat chcemy wykonać około 70 otworów wiertniczych - zapowiada prezes.

W latach 70., a więc w szczytowym okresie produkcji, ze złoża "Przemyśl" pochodziło 3/4 surowca wydobywanego w kraju. W kolejnych dekadach produkcja była coraz niższa i obecnie wynosi około 480 mln metrów sześciennych rocznie. To niecałe 13 proc. polskiego wydobycia gazu. Do tej pory ze złoża wydobyto już 65 mld metrów sześciennych.

źródło: PGNiG

Rozwój własnego wydobycia - zarówno w kraju, jak i za granicą - jest jednym z filarów strategii grupy kapitałowej PGNiG rozpisanej do 2022 roku. Do tego czasu, w stosunku do 2017 roku, produkcja własna ropy i gazu ma wzrosnąć o ponad 40 proc., a więc do 55 mln baryłek.

"Plany te idą w parze z realizowaną przez spółkę polityką dywersyfikacji kierunków importu gazu. Wspólnie mają zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa i opłacalności zaopatrzenia Polski w gaz ziemny" - czytamy w komunikacie PGNiG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pgnig, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2018

Jan KowalskiZaglosuję na na tę partie, która opodatkuje kościoły i zlikwiduje konkordat. Te 14 mld Polska ma na co wydawać.

15-06-2018

mikiTeraz obiecane przez rząd 300 mln dla Rydzyka stanie się faktem.

15-06-2018

zzzzłoża w Polsce są przed nami ukrywane od dawna bo pewna nacja z izraela mysli, że przejmie Polskę i będzie sobie wydobywać i handlować- NIE DOCZEKANIE

Rozwiń komentarze (226)