Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Największe badanie sejsmiczne w Europie. Koło Przemyśla odkryto wielkie złoża gazu

226
Podziel się:

Nawet 20 mld metrów sześciennych gazu może dodatkowo znajdować się w jednym z eksploatowanych już złóż PGNiG w okolicach Przemyśla - wynika z najnowszych badań.

W rejonie Przemyśla PGNiG prowadzi zakrojone na szeroką skalę prace wydobywcze.
W rejonie Przemyśla PGNiG prowadzi zakrojone na szeroką skalę prace wydobywcze. (PGNiG)
bECLQTaZ

Na Podkarpaciu w ciągu najbliższych trzech lat PGNiG planuje wykonać około 70 odwiertów poszukiwawczych.

Państwowa grupa PGNiG poszukuje w Polsce nowych źródeł gazu, który pozwoli nam uniezależnić się od dostaw surowca z innych krajów. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Ostatnie odkrycie spółki jest kolejnym krokiem w tym kierunku.

Władze PGNiG poinformowały o najnowszych wynikach badań, wskazujących że w obsługiwanym już złożu "Przemyśl" może znajdować się dodatkowe 20 mld metrów sześciennych gazu. Pierwotne zasoby wydobywalne szacowano na około 72 mld metrów sześciennych.

bECLQTbb

- Podjęliśmy decyzję o optymalizacji procesu eksploatacji, by maksymalnie wykorzystać zasoby złoża. Przeprowadziliśmy m.in. badania geologiczne z wykorzystaniem metody zdjęcia sejsmicznego 3D - komentuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Zobacz także: PGNiG chce uzykiwać gaz z metanu. "Wiele nauczyliśmy się z łupków"

Szef spółki podkreśla, że badanie sejsmiczne przeprowadzone w Przemyślu i sąsiednich gminach było największym, jakie do tej pory przeprowadzono w Europie. Powierzchnia obszaru badawczego wyniosła 1 283 kilometrów kwadratowych.

bECLQTbh

- Nasza strategia w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu w Polsce przynosi rezultaty. Opracowaliśmy bardzo dokładny, ambitny plan, który po latach spadków pozwoli zwiększyć produkcję ze złóż krajowych. Tylko na Podkarpaciu w ciągu najbliższych trzech lat chcemy wykonać około 70 otworów wiertniczych - zapowiada prezes.

W latach 70., a więc w szczytowym okresie produkcji, ze złoża "Przemyśl" pochodziło 3/4 surowca wydobywanego w kraju. W kolejnych dekadach produkcja była coraz niższa i obecnie wynosi około 480 mln metrów sześciennych rocznie. To niecałe 13 proc. polskiego wydobycia gazu. Do tej pory ze złoża wydobyto już 65 mld metrów sześciennych.

bECLQTbi

źródło: PGNiG

Rozwój własnego wydobycia - zarówno w kraju, jak i za granicą - jest jednym z filarów strategii grupy kapitałowej PGNiG rozpisanej do 2022 roku. Do tego czasu, w stosunku do 2017 roku, produkcja własna ropy i gazu ma wzrosnąć o ponad 40 proc., a więc do 55 mln baryłek.

"Plany te idą w parze z realizowaną przez spółkę polityką dywersyfikacji kierunków importu gazu. Wspólnie mają zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa i opłacalności zaopatrzenia Polski w gaz ziemny" - czytamy w komunikacie PGNiG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECLQTbC
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(226)
gaz
3 lata temu
Teraz będą w telewizji chazarskiej nadawać opowieści z krypty że Polska będzie bardzo bogata, będzie miała swój gaz, ropę, itd... A my mamy wszyscy przykład na kopalniach i ostatnio na kopalni Krupiński, zakłady, korupcje, amber goldów, skoków, itd... W Polsce nawet ludzie ze szczęścia samobójstwa popełniali i popełniają i nikt za nic nie jest ukarany a klucz do tego wszystkiego jest w Polskojęzycznym rządzie który jest na smyczy beniamina. Polacy są potrzebni tylko do płacenia podatków i okradania ich żeby organizacja charytatywna miała się dobrze.
wawel
3 lata temu
Wierzycie w to że to Polacy będą dysponowali tymi złożami ?, odpowiedz jest w Polskojęzycznym rządzie kto będzie chciał położyć talmudowskie łapska na złożach Polskich, będzie podobnie jak z kopalniami, proszę zobaczyć co na youtube mówią o kopalni Krupiński, Polaków z wszystkiego wywłaszczą żydzi to jest ich cel a najlepiej żeby jeszcze Polacy harowali za marne grosze a żydzi zyski liczyli. Co do złóż w różnych państwach to mamy przykład na szanownym usa jak grabią państwa pod przykrywką demokracji. Dlatego w Polsce nic nie może być Polskiego tak jak zakłady które zostały rozprzedane i podstępnie wykupione.
Kaktus
3 lata temu
Najlepszy zwrot z inwestycji daje Hot forex :)
bECLQTbD
Edward
3 lata temu
20mld m3 to tylko niewiele więcej niż roczne zużycie gazu przez Polskę.
chruszczow
3 lata temu
to już teraz pewne że ukraińcy odbiorą nam te tereny ,
...
Następna strona