Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG chce zwiększyć kontrakty na dostawy dla terminala LNG

0
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce zwiększyć import gazu przez gazoport w Świnoujściu do ok. 3,0 mld m. sześc. rocznie wobec zakontraktowanych już 1,5 mld m. sześc. i na 1-2 lata przed oddaniem gazoportu.

PGNiG chce zwiększyć kontrakty na dostawy dla terminala LNG
(Materiały prasowe)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
chce zwiększyć import gazu przez gazoport w Świnoujściu do ok. 3,0 mld m. sześc. rocznie wobec zakontraktowanych już 1,5 mld m. sześc. i na 1-2 lata przed oddaniem gazoportu, co jest planowane na połowę 2014 roku, chce rozpocząć rozmowy na ten temat, poinformował w środę prezes PGNiG Michał Szubski.

_ Myślimy o tym, żeby na rok-dwa przed oddaniem gazoportu rozmawiać o kontraktach, może nie długoterminowych, ale średnio- i krótkookresowych w dostawach gazu _ - powiedział Szubski dziennikarzom po uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod gazoport w Świnoujściu.

_ Myślę, że możemy mieć zakontraktowane ok. 3 mld m. sześc. gazu, przy założeniu przepustowości gazoportu w pierwszym etapie na poziomie 5 mld m. sześc. _ - dodał prezes.

Podkreślił, że terminal gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu nie może być obciążony w 100%, gdyż ma pełnić funkcje bezpieczeństwa i musi mieć 1,0-1,5 mld m. sześc. wolnej przepustowości, aby w sytuacji awaryjnej móc sprowadzić gaz w drodze kontraktu spotowego.

Szubski poinformował też, że rozmowy dotyczące zwiększenia importu gazu LNG będą prowadzone z dostawcami _ ze Środkowego Wschodu _.

Obecnie PGNiG w ramach kontraktu długoterminowego ma zapewnioną dostawę 1,5 mld m. sześc. gazu z Kataru.

Zakończenie budowy terminala LNG w Świnoujściu, wraz z przekazaniem do użytkowania, ma nastąpić do 30 czerwca 2014 roku.

Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m. sześc. gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m. sześc., bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m. sześc. gazu rocznie.

| |
| --- |

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)