Notowania

pgn
03.02.2011 18:02

PGNiG może kupić SPEC

Według przedstawicieli spółki Inwestycja w SPEC dawałaby PGNiG potencjał do budowy rozproszonej sieci dystrybucji gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

*Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozważy możliwość kupna Stołecznego Zakładu Energetyki Cieplnej (SPEC), który ma zostać wystawiony na sprzedaż w ciągu dwóch tygodni, wynika z wypowiedzi wiceprezesa Sławomira Hinca. *

Według niego, w marcu ma zostać przyjęta aktualizacja strategii PGNiG, która m.in. przesądzi o kierunkach inwestycji kapitałowych.

_ - Inwestycja w SPEC dawałaby nam potencjał do budowy rozproszonej sieci dystrybucji gazu. Jesteśmy tym zainteresowani. Kto ma SPEC ten ma do tego klucz _ - powiedział Hinc. Dodał, że PGNiG rozważy możliwość kupna tej firmy.

We wtorek konsorcjum Banku Zachodniego WBK zostało doradcą transakcyjnym m.st. Warszawy w procesie prywatyzacji SPEC w trybie negocjacji, która ruszy w ciągu dwóch tygodni.

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80% potrzeb cieplnych miasta, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.

Spółka osiągnęła w 2009 r. blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży, a jej wartość szacuje się na ok 750 mln zł.

W grudniu PGNiG informował, że zastanawia się nad możliwością kupna części aktywów Vattenfalla w Polsce, zajmująca się obrotem energią. Z ustaleń ISB wynika, że oprócz spółki obrotu energią PGNiG, mógłby być też zainteresowany spółką Vattenfall Heat, produkującą prąd i ciepło w skojarzeniu, która dostarcza je do klientów SPEC.

W czwartek Hinc zapowiedział, że w marcu zostanie przedstawiona aktualizacja strategii, która odpowie na pytanie w którą stronę pójdzie rozwój spółki, m.in. czy będzie to też wejście w segment chemii. „Na razie nie mogę powiedzieć, co będzie szczegółowo zawierać strategia, ale z większym optymizmem patrzę na segment energetyczny niż na chemię" – dodał.

Grupa kapitałowa PGNiG może zainwestować ok. 5,5 mld zł w 2011 roku.

Tagi: pgn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz