Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG nadużywa pozycji na rynku hurtowym?

0
Podziel się

UOKiK sprawdzi, czy spółka uniemożliwia wejście na rynek sprzedaży gazu klientom końcowym.

PGNiG nadużywa pozycji na rynku hurtowym?
(Materiały prasowe)
bEiVjrKJ

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, czy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nadużywa swojej pozycji na rynku hurtowej sprzedaży gazu ziemnego. Prezes Urzędu wszczęła postępowanie antymonopolowe w tej sprawie.

Postępowanie zostało wszczęte w związku z podejrzeniem, że działania PGNiG mogły prowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku sprzedaży paliwa gazowego ze szkodą dla kontrahentów i konsumentów, a także do zamknięcia rynku, hamując jego liberalizację - poinformowała rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch.

- _ Z informacji, które otrzymał Urząd może wynikać, że PGNiG bezzasadnie odmawia zawarcia umowy sprzedaży i dostawy paliwa gazowego ze spółką NowyGaz, która zamierzała je dalej odsprzedawać _ - napisano w komunikacie UOKiK. Urząd dodaje, że jako powód odmowy PGNiG podał m.in. _ problemy dotyczące precyzyjnego rozliczenia gazu wprowadzonego do sieci dystrybucyjnej, który miałby być w tej sieci sprzedawany przez więcej niż jeden podmiot _.

bEiVjrKL

Wszczęte przez UOKiK postępowanie ma sprawdzić, czy odmowa zawarcia umowy przez PGNiG może uniemożliwiać spółce NowyGaz wejście na rynek sprzedaży gazu klientom końcowym, którym przysługuje prawo do zmiany dostawcy (zasada TPA) - informuje Urząd. Ponadto UOKiK zbada, czy ze względu na silną pozycję PGNiG, taka praktyka prowadzi do wyeliminowania konkurencji na rynku, na którym NowyGaz próbuje rozpocząć działalność.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;na;poczatku;2011;roku;rozpocznie;odwierty;w;libii,218,0,736218.html) PGNiG na początku 2011 roku rozpocznie odwierty w Libii
Cieloch zaznaczyła, że obecnie na rynku hurtowego obrotu gazem ziemnym nie działa żaden przedsiębiorca, który kupowałby paliwo od PGNiG, a następnie dostarczał je odbiorcom końcowym na zasadach TPA. Wejście na rynek nowej spółki dałoby odbiorcom gazu ziemnego nie tylko prawną, ale i faktyczną możliwość zmiany sprzedawcy.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia nadużywania pozycji dominującej przez spółkę, Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;poszuka;gazu;w;rosji,58,0,731962.html) PGNiG poszuka gazu w Rosji Rynek rosyjski jest szczególnie perspektywiczny dla spółek serwisowych PGNiG.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;podpisalo;umowy;na;prawie;6;mld;zl,247,0,744951.html) PGNiG podpisało umowy na prawie 6 mld zł Przedmiotem umów z Gaz-Systemem jest świadczenie usług przesyłu gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/tesgas;wykona;zlecenia;dla;pgnig,156,0,742556.html) Tesgas wykona zlecenia dla PGNiG Spółka świadcząca usługi dla gazownictwa, Tesgas, wykona zlecenia dla grupy PGNiG za 32,7 mln złotych.
bEiVjrLm
giełda
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)