Notowania

pgn
10.03.2011 12:49

PGNiG zagwarntuje emisję obligacji na 1,5 mld euro

Gwarancja może zostać udzielona przez PGNiG na okres do końca 2026 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) otrzymało od Ministerstwa Finansów zgodę na udzielenie przez spółkę gwarancji do wysokości 1,5 mld euro, w związku z planowaną przez spółkę zależną emisję euroobligacji w ramach programu o wartości 1,2 mld euro. Gwarancja może zostać udzielona przez PGNiG na okres do końca 2026 roku.

_ Zgoda Ministerstwa Finansów otwiera możliwość przeprowadzenia emisji i uzyskania środków na realizację programu inwestycyjnego. Obejmuje on m.in. budowę nowych kopalń gazu ziemnego i ropy naftowej, poszukiwania nowych złóż, w tym gazu łupkowego, rozbudowę podziemnych magazynów gazu, a także modernizację gazociągów _ – czytamy w komunikacie.

PGNiG przypomniało, że planuje ustanowić program emisji euroobligacji o wartości do 1,2 mld euro, które zostaną wyemitowane poprzez spółkę celową, zarejestrowaną w Szwecji. _ Emisja pierwszej transzy o wartości 500 mln euro jest planowana na drugi bądź trzeci kwartał 2011 r. _ – czytamy dalej.

Na początku grudnia NWZ PGNiG zdecydowało o objęciu przez PGNiG 100% akcji w spółce celowej (SPV) Goldcup 5839 z siedzibą w Szwecji. Spółka ta będzie odpowiadać za emisję euroobligacji na rynkach międzynarodowych. Kapitał zakładowy szwedzkiej firmy to 500.000 SEK, czyli ok. 200.000 zł.

Euroobligacje wyemitowane przez szwedzką spółkę PGNiG będą notowane na giełdzie w Luksemburgu, gdzie koncentruje się obrót tego typu papierami.

W 2011 r. grupa PGNiG planuje przeznaczyć na inwestycje około 5,6 mld zł, wobec średnio ok. 5 mld zł inwestycji rocznie, realizowanych od 2008 roku.

Tagi: pgn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz