Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG zapowiada przetarg. Inwestycja warta 1,7 mld zł

0
Podziel się

Spółka zależna Termika do 2020 roku zainwestuje w obszarze warszawskim ponad 4 mld złotych.

PGNiG zapowiada przetarg. Inwestycja warta 1,7 mld zł
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEpOWCDF

PGNiG Termika w połowie roku uruchomi przetarg na wybór generalnego wykonawcy bloku gazowego na Żeraniu - poinformował prezes spółki Andrzej Gajewski. Szacowana wartość tej inwestycji to ok. 1,7 mld zł. Spółka prowadzi również szereg innych projektów. Do 2020 r. zainwestuje w samym obszarze warszawskim ponad 4 mld zł.

_ - W połowie roku uruchomimy przetarg na wybór generalnego wykonawcy bloku gazowego na Żeraniu _ - powiedział prezes na spotkaniu z dziennikarzami. Planowana moc bloku to 450 MWe. Ma on być gotowy w 2018 roku.

_ - Szacujemy, że wartość tego projektu będzie większa niż w Stalowej Woli, wyniesie ok. 1,7 mld zł _ - powiedział.

bEpOWCDH

Realizowane są też inne projekty, jak budowa kotłowni olejowo-gazowej w EC Żerań o mocy 390 MWt, która ma być gotowa w 2016 r., czy blok biomasowy w EC Siekierki o mocy 50 MWe (w tym przypadku ukończenie inwestycji zaplanowano na 2015 r.).

W Pruszkowie spółka inwestuje w silniki gazowe. Te prace mają być zakończone w 2016 r. PGNiG Termika planuje też budowę elektrociepłowni gazowej w Poznaniu o mocy do 100 MW. Blok gazowo-parowy będzie dostarczał ciepło do miejskiej sieci Dalkia Poznań.

_ - Wartość tego projektu to około 600 mln zł _ - szacuje Konrad Borowski, dyrektor pionu rynku energii i rozwoju PGNiG Termika.

Wśród mniejszych projektów jest budowa elektrociepłowni w Wielkopolsce (o mocy 5 MWe/40MWt) i kogeneracji w Przemyślu (5 MWe/5 MWt) na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego, a także układy kogeneracyjne w zakładach przemysłowych.

bEpOWCDN

W dalszej perspektywie, w okolicach 2022 r., w planach spółki jest budowa drugiego bloku gazowego o mocy 450 WMe w EC Siekierki. - _ To będzie uzależnione od możliwości doprowadzenia gazu na Siekierki _ - informuje Andrzej Gajewski.

Spółka chce do 2020 r. zwiększyć produkcję w obszarze energii elektrycznej o 50 proc. i stopniowo ograniczać wykorzystanie węgla z 97 proc. w 2011 roku do 55 proc. w roku 2021. W tym czasie 35 proc. miksu paliwowego ma stanowić gaz, a pozostałe 10 proc. - biomasa.

_ - W perspektywie 2020 roku możemy zainwestować ponad 4 mld zł w samym obszarze warszawskim _ - powiedział Gajewski.

ZOBACZ, co na nowym forum internauci piszą o spółce PGNiG i o pozostałych spółkach z GPW

bEpOWCDO

Prezes poinformował we wtorek dziennikarzy, że PGNiG Termika finalizuje zawarcie umów na dostawę i sprzedaż ciepła do 444 budynków mieszkalnych należących do pięciu warszawskich spółdzielni mieszkaniowych. Łączna wielkość zamówionych mocy to blisko 150 MW. Umowy zostaną zawarte na czas nieokreślony.

W zeszłym roku spółka zawarła umowy na dostawę ciepła do miejskich obiektów użyteczności publicznej i do różnych instytucji na łączną wielkość zamówionej mocy 98 MW.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEpOWCEi
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)