Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pierwsze w historii PGNIG wydobycie ropy za granicą

0
Podziel się

Koncern będzie wydobywał ropę i gaz w Norwegii. Wydobycie ruszy w przyszłym roku.

Pierwsze w historii PGNIG wydobycie ropy za granicą
(Seesea/Dreamstime)
bEgZcoRN

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje wydobywać w Norwegii pół miliona ton ropy naftowej i 0,4 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. Wydobycie ma ruszyć w drugiej połowie roku.

Takie informacje przekazał Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

- _ Planujemy wydobycie w Norwegii w drugiej połowie przyszłego roku. To będzie pierwsze zagraniczne wydobycie ropy w historii spółki _ - podkreśla Dudziński. - _ Stopień zaawansowania prac wynosi około 80 procent. Mamy też bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o tempo wiercenia, wcześniej był to jeden z głównych czynników ryzyka _ - dodaje.

bEgZcoRP

Chodzi o koncesje Skarv nad Morzem Północnym, PGNiG ma w nich 12 procent udziału. Pozostali udziałowcy to BP (operator koncesji), E. ON Ruhrgas oraz Statoil.

ZOBACZ TAKŻE:
PGNiG będzie wydobywać ropę w Egipcie.
- _ Ropa będzie sprzedawana na rynku międzynarodowym. Będziemy chcieli uzyskać najlepsze warunki. Jeśli chodzi o gaz, to planujemy, że trafi on na kontynent, a dokładnie do wybrzeża Niemiec _ - poinformował Dudziński.

Pytany, czy rynek niemiecki nie jest już zbyt nasycony gazem, odparł: - W tej chwili większość rynków europejskich jest po kryzysie nasycona gazem, ale przecież mamy możliwość sprzedaży w różnych krajach.

ZOBACZ, JAK KSZTAŁTOWAŁ SIĘ KURS PGNiG W CIĄGU OSTATNICH 12 MIESIĘCY:

bEgZcoRV

Żeby handlować gazem na ryku międzynarodowym PGNiG utworzy najpóźniej w 2011 roku spółkę tradingową, w całości należącą do PGNiG, zarejestrowaną za granicą. Jej siedzibą mogłyby być Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria. PGNiG bierze też pod uwagę sprzedaż w kraju gazu wydobywanego w Norwegii, a także transakcje wiązane, tzw. SWAP z firmami niemieckimi.

bEgZcoRW

- _ Możemy też ten gaz próbować sprowadzić do Polski z terminalu Emdem (w Niemczech), możemy również sprzedać go klientom na rynku niemieckim, możemy też pokusić się o jakąś transakcję SWAP z firmą działającą na rynku niemieckim na gaz, który będzie dostarczony do Polski lub będzie udostępniony w kraju trzecim _ - wylicza Dudziński.

PGNiG i niemieckie VNG założyły w 2005 roku spółkę celową do realizacji intekonektora ITG, czyli nowego połączenia systemów gazowniczych Polski i Niemiec. Polska i niemiecka spółka mają w niej po 50 proc. udziałów. Interkonektor ma mieć przepustowość do 3 mld m sześc. rocznie.

PGNiG posiada także cztery koncesje poszukiwawcze w Norwegii.

- _ W tym roku planujemy jeszcze wziąć udział w norweskiej rundzie koncesyjnej APA 2010. W całym 2010 roku chcielibyśmy nabyć kolejne trzy koncesje poszukiwawcze na szelfie norweskim, najchętniej na Morzu Północnym i Norweskim _ - podkreśla Dudziński. Rozstrzygnięcie rundy powinno nastąpić pod koniec tego roku lub na początku 2011.

bEgZcoRX
bEgZcoSq
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)