Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Najlepszy PKB Niemiec od sześciu lat. Brak rządu nie przeszkadza gospodarce

18
Podziel się:

Kanclerz Angela Merkel może jeszcze pomyśleć, że jest niepotrzebna. Choć nieskuteczne próby zlepienia większości dla rządu trwają już od września ubiegłego roku, to gospodarka w ogóle się tym nie przejmuje.

Choć Angela Merkel nie może sklecić koalicji rządowej. Gospodarka się tym nie przejęła, a PKB przyśpieszył
Choć Angela Merkel nie może sklecić koalicji rządowej. Gospodarka się tym nie przejęła, a PKB przyśpieszył (AP/EAST NEWS)

Wzrost gospodarczy Niemiec w 2017 r. przyspieszył. W ciągu roku PKB naszego najważniejszego partnera w handlu zagranicznym poszedł w górę o 2,2 proc. - wynika z wstępnych szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Oznacza to znaczną poprawę dynamiki gospodarki w porównaniu z 2016 r., kiedy było 1,9 proc. proc wzrostu PKB.

Tak dobrze nie było od 2011 roku, gdy gospodarka jeszcze odbijała zjazd z czasu światowego kryzysu finansowego. A ekonomiści spodziewali się, że w 2017 roku będzie jeszcze lepiej - prognozy mówiły o 2,4 proc. wzrostu.

Rząd mniejszościowy?

Z danych widać, że gospodarce w ogóle nie przeszkadzają ciągnące się w nieskończoność rozmowy Angeli Merkel w sprawie sformowania koalicji rządowej. Od wyborów we wrześniu prowadzone są rozmowy, ale kolejni potencjalni koalicjanci stawiają warunki, których nie są w stanie przyjąć chadecy z CDU/CSU.

Obecnie Merkel rozmawia z lewicową SPD, z którą już rządziła wspólnie w latach 2013-2017. W czwartek 11 stycznia jest końcowy dzień wyznaczony na formalne negocjacje.

Zobacz także: Kryzys polityczny w Niemczech

Jeśli się nie powiodą, jako potencjalne rozwiązania wskazuje się rząd mniejszościowy, lub rozpisanie nowych wyborów. Żadna z tych opcji nie zostanie z pewnością przyjęta dobrze przez rynki finansowe, ale niekoniecznie musi oznaczać spowolnienie gospodarki.

Szef SPD, Martin Schmidt stawia na budowę stanów zjednoczonych Europy do 2025 roku, co nie jest do przyjęcia przez konserwatywną część CDU/CSU. Wskazują, że taki krok obciąży niemieckich podatników większymi opłatami na UE.

Uczestnicy negocjacji oceniają jednak rozmowy jako dobre - podaje agencja Reuters. 21 stycznia odbędzie się jednak głosowanie w SPD, czy przyjąć ofertę koalicjanta i to rozstrzygnie sprawę.

Wielu członków SPD jest w opozycji względem dołączania do rządu, wskazując, że poprzednia koalicja z chadekami doprowadziła do najgorszego wyniku wyborczego SPD od 1949 roku.

Eksport i przemysł dają napęd

Duży wpływ na poprawę wskaźników miał handel zagraniczny. Jak podawaliśmy w środę, eksport naszego zachodniego sąsiada w listopadzie ub.r. rósł w tempie niewidzianym od równo trzech lat - 4,1 proc. wzrostu w porównaniu z październikiem. W ostatnich pięciu latach taka dynamika zdarzyła się tylko w dwóch miesiącach.

Co więcej, niebywałego rozpędu nabrała niemiecka produkcja przemysłowa. W listopadzie rosła o 3,4 proc. rok do roku - najszybciej od września 2011 roku. W ostatnim ćwierćwieczu lepszą dynamikę udało się osiągnąć zaledwie w czterech miesiącach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
ZK590
6 lat temu
Niemcy mogą zapłacić robotnikowi na budowie i ludziom w handlu więcej jak 400 euro/m-c i gospodarka kwitnie. W Polsce przymusowej podwyżce najniższego wynagrodzenia o 25 euro brutto towarzyszy bój jak pod Stalingradem. Teoria Balcerowicza, że robotnikowi należy się zarobek na granicy ubóstwa wiecznie żywa.
Serio, serio
6 lat temu
[QUOTE] Brak rządu nie przeszkadza gospodarce [/QUOTE] Głupi tytuł, a powinien brzmieć 'Brak rządu pomaga gospodarce".
Dj Dick
6 lat temu
Każda agenda państwowa robi TYLKO I WYŁACZNIE przeszkody, nigdy w niczym nie pomaga. Jest tak, bo gdyby wszystko było czytelne i proste to zgraja urzędasów nie byłaby potrzebna i z czego wtedy by żyła ? Przy następnych wyborach głosuję na obojętnie kogo kto będzie za likwidacją władzy urzędniczej i ograniczeniem ilości bzdurnych przepisów. Dobranoc
Kruk
6 lat temu
W Republice Federalnej Niemiec nadal rządzi rząd, który powstał przed wyborami z 24 września 2017 r. do Bundestagu, czyli wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD, a oczekiwania na nowy gabinet trwają.Niemieckiemu przemysłowi i gospodarce to nie przeszkadza, bo mają pełny portfel zamówień na najbliższe 5-6 lat, wraz z rosnącą konsumpcją na rynku wewnętrznym.Jest git i tyle w temacie.Brawo Niemcy.
dsc
6 lat temu
a w TVPiS mówili że w Niemczech TRAGEDIA - nie ma rządu i sami islamiści biegają po ulicach i tylko gwałty. JAKO CIEMNY LUD szczerze im wierzę - wszak to przecież katoliccy dziennikarze i wykleci jednocześnie.