Notowania

Tak szybko niemiecki przemysł nie rósł od sześciu lat. To świetne wieści dla Polski

Niemcy to nasz podstawowy rynek eksportowy. To jak sobie radzi ich gospodarka to bardzo ważny składnik również naszego wzrostu. Według najnowszych danych przemysł i sprzedaż eksportowa naszego zachodniego sąsiada tak szybko nie rosły od dawna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))
Angela Merkel może jeszcze pomyśleć, że rząd w ogóle nie jest potrzebny. Gospodarka rozwija się na drożdżach, choć nie udaje się sformować większości rządowej po wyborach

Jeśli jakieś towary trafiają z Polski do Chin, to głównie w postaci komponentów w wyrobach oznakowanych napisem „Made in Germany”. Z Polski wagony i statki wracają do Kraju Smoka prawie puste, choć w tę stronę jadą wypełnione po brzegi.

Nasz prawdziwy eksport do Chin wygląda tak, że u nas są wytwarzane części do niemieckich produktów, które jako finalny wyrób - na przykład samochody - wysyłane są z Niemiec. Niemcy są odbiorcą aż ponad 27 proc. naszego eksportu. Co więcej, ten eksport rósł w ub.r. (do października) o 10,1 proc. rok do roku, licząc w euro.

Zobacz również: Kryzys polityczny w Niemczech

To, że eksport naszego zachodniego sąsiada w listopadzie ub.r. rósł w tempie niewidzianym od równo trzech lat jest więc dobrą wiadomością dla naszej gospodarki. Im więcej oni sprzedają za granicę, tym więcej i my. 4,1 proc. wzrostu niemieckiego eksportu w porównaniu z październikiem to wynik, który w ostatnich pięciu latach zdarzył się tylko w dwóch miesiącach.

Co więcej, niebywałego rozpędu nabrała niemiecka produkcja przemysłowa. W listopadzie rosła o 3,4 proc. rok do roku - najszybciej od września 2011 roku. W ostatnim ćwierćwieczu lepszą dynamikę udało się osiągnąć zaledwie w czterech miesiącach.

Najwyraźniej gospodarce niemieckiej w ogóle nie przeszkadza przeciągające się wybieranie nowego rządu po ostatnich wyborach. A być może nawet pomaga?

Import też rósł, choć nie aż tak spektakularnie. +2,3 proc. miesiąc do miesiąca to wynik najlepszy od marca 2017 r.

Dla Polski to bardzo dobre wiadomości. Mamy z Niemcami największą nadwyżkę handlową spośród naszych partnerów gospodarczych i wygląda na to, że nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy ją pogłębiali. W ubiegłym roku wynosiła ona 3,4 mld euro miesięcznie, co walnie przyczyniło się do lepszego wyniku wzrostu polskiego pkb. W trzecim kwartale ub.r. jednego z najlepszych zresztą na całym świecie.

Tagi: gospodarka niemiec, niemcy, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2018

Kunta KinteIdiotyczny tytuł, powinniśmy się cieszyć że dostaniemy tłustrzy talerz do wylizania po uczcie Panów.

09-01-2018

imperialne mackia jeszcze lepsze dla ruskich nierobów skoro w nowym polskim rządzie ministrem finansów ma być niejaka czerwińska urodzona w moskwie to kasa z unii … Czytaj całość

09-01-2018

Trzeźwy obywatelPolacy w Unii to gorszy sort. Dostajemy śmieciowe produkty drugiej kategorii Autor: Wiadomości Pikio - Lis 5, 2016 Polska należy do krajów Unii … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)