Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wzrostem PKB Polska zostawia Europę daleko z tyłu. Najnowsze dane Eurostatu

234
Podziel się

W trzecim kwartale wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł 5,2 proc. rok do roku. W Europie lepszymi osiągnięciami mogą się pochwalić tylko trzy kraje, w tym maleńka Malta. Rośniemy dwa razy szybciej niż cała Unia.

Polskę we wzroście gospodarki wyprzedzają w Europie tylko trzy kraje, z tym że jeden bardzo mały, a Rumunia wzrost okupiła dużym deficytem budżetu
Polskę we wzroście gospodarki wyprzedzają w Europie tylko trzy kraje, z tym że jeden bardzo mały, a Rumunia wzrost okupiła dużym deficytem budżetu (Stachnik/Reporter)
bDIJhrWZ

Jeszcze w drugim kwartale byliśmy na "nierewelacyjnym" ósmym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, choć ten wcale nie był mały. 4,3 proc. rok do roku to nie był powód do wstydu, ale przyśpieszenie nastąpiło na całym kontynencie, więc nie było też się i czym specjalnie chwalić.

W trzecim kwartale jednak wystrzeliliśmy w górę, dołączając do ścisłej elity. PKB Polski wzrósł o 5,2 proc. rok do roku, a 1,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem - podaje Eurostat.

Wzrost PKB w trzecim kwartale b.r. w porównaniu z drugim (proc. kdk) - Eurostat

bDIJhrXb
Zobacz także: Unia pozbawi nas kebabów? W grudniu głosowanie

Lepsze wyniki miały tylko Rumunia, Malta i Łotwa. Ta pierwsza 8,6-procentowy wzrost rok do roku okupuje zresztą dużym deficytem budżetowym - 4,1 proc. PKB po drugim kwartale. Polski rząd tymczasem chwali się nadwyżką.

Czwarte miejsce pod względem dynamiki rocznej PKB, a jeśli Irlandia poda dane to niewykluczone, że piąte, to najlepszy rezultat polskiej gospodarki w relacji do reszty Europy w tym roku. Dotąd byliśmy na ósmym miejscu w drugim kwartale i piątym w pierwszym kwartale. W czwartym kwartale ubiegłego roku zajmowaliśmy miejsce jedenaste.

bDIJhrXh

Średnia unijna wzrostu wyniosła w trzecim kwartale 2,6 proc. rdr i to najlepszy rezultat Unii od sześciu lat.

Polska ma jak widać dokładnie dwukrotnie większe tempo wzrostu niż cała Wspólnota. Ma to zresztą ścisły związek z dynamiką Niemiec, z którymi jesteśmy ściśle powiązani kontaktami handlowymi. Gospodarka naszego zachodniego sąsiada poszła w górę o 2,8 proc. i był to najlepszy wynik od drugiego kwartału ub.r.

Eurostat chwali się w komunikacie, że w trzecim kwartale wzrost PKB był wyższy niż w USA - 2,3 proc. I to po raz drugi z rzędu - w drugim kwartale UE rosła w tempie 2,4 proc. rdr, a USA 2,2 proc.

bDIJhrXC
giełda
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(234)
Kajko
3 lata temu
Ci Rumuni to jednak niczego się nie nauczyli, bo pewnie się uczyli od Balcerowicza, J.Sachsa i rządów UW=UD=KLD=PO w Polsce. Rumuni niech się ucza od PIS. Rumuni mają wzrost gospodarczy i raj podatkowy dla przedsiębiorstw, które prawie nie płacą podatków więc stworzyli budżet z gigantycznym deficytem. Na koniec firmy z raju podatkowego Rumunii uciekną a Rumuni zostaną z długami jak Grecja. To HIV prawie jak w Polsce za rządów Szczurka, Rostowskiego i Tuska.
Kłamstwo-odpo...
3 lata temu
Zróbmy proste wyliczenie: zakładam wzrot PKB w Polsce w 2017r 4.5% czyli jest to wzrost tylko o 556-USD/na osobę !!! A Francja ma wzrost PKB o 1.5% czyli jest to wzrost aż o 573-USD/na osobę...!!! Więc nie piszcie bzdur że gonimy Europę, bo Europa cały czas nadal NAM UCIEKA i SIĘ BOGACI ! Bo mały wzrost procentowy od dużej wartości (UE), to jest więcej niż duży wzrost procentowy od małej wartości (PL)!
doc
3 lata temu
Słabizna PO by zrobiła z 12 procent przy takiej koniunkturze. Morawiecki nie ma żadnych inwestycji. Nie zmienia to faktu, że PiS to bolszewia wprowadzająca dyktaturę. Gospodarka będzie sama się rozwijać nawet jak będzie nią zarządzać gimnazjalista. No chyba, że PiS wróci do gospodarki komunistycznej i wszystko upaństwowi to będzie druga Wenezuela.
bDIJhrXD
Andrzej
3 lata temu
Schetyna zwołaj Posiedzenie klubu bo trzeba pisac kolejny donos do Brukseli bo tak nie może być żeby Polska tak się rozwijała.
Bogna
3 lata temu
Czas na delegalizacje PO
...
Następna strona