Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKM Duda negocjuje w sprawie swojego zadłużenia

0
Podziel się:

Priorytetem dla spółki będą inwestycje w segment wieprzowiny i przetwórstwo.

PKM Duda negocjuje w sprawie swojego zadłużenia
(Monkeybusinessimages/Dreamstime)
bECrEEet

PKM Duda liczy, że negocjacje z instytucjami finansowymi w sprawie zmiany struktury zadłużenia zakończą się w ciągu kwartału, a w scenariuszu pesymistycznym do końca roku - poinformował Dariusz Formela, prezes spółki.

_ - Negocjacje z instytucjami finansowymi w sprawie zmiany struktury zadłużenia są zaawansowane i spodziewamy się, że zakończą się do końca kwartału. W wariancie pesymistycznym sfinalizujemy je do końca roku _ - powiedział Formela.

W marcu Formela poinformował, że głównym zobowiązaniem spółki jest kredyt konsorcjalny z 2009 r., którego wartość wynosi ok. 70 mln zł, raty tego kredytu są duże, a spłata kończy się w przyszłym roku. Wyjaśnił, że PKM Duda chce go rozłożyć na kolejne lata.

bECrEEev

Prezes podtrzymał, że PKM Duda chce prowadzić organiczne inwestycje na poziomie amortyzacji, czyli ok. 25 mln zł rocznie. Priorytetem dla spółki będą inwestycje w segment wieprzowiny i przetwórstwo.

_ Analizujemy, czy chcemy pozostawać w segmencie wołowiny. Nie stanowi on znaczącego udziału w wynikach spółki, a zwiększenie skali działalności wymaga inwestycji. Jeśli walne da nam zielone światło, zaczniemy szukać ewentualnych nabywców _ - powiedział Formela.

Prezes dodał, że chętnych na małe aktywa nie ma jednak wielu na rynku. Z segmentu wołowiny grupa generuje ok. 150 mln zł przychodów rocznie. Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (oddziału spółki w Hucie) będzie głosowana na walnym zgromadzeniu zwołanym na 14 marca.

_ Oceniamy, że otwarcie rynku ukraińskiego powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni. Czekamy również na otwarcie rynków azjatyckich, na których można uzyskiwać dużo wyższe rentowności _ - powiedział.

bECrEEeB

_ Obecnie nasze moce produkcyjne są wykorzystane niemal w całości, jednak jesteśmy w stanie je zwiększyć o 20-25 proc. przy stosunkowo niewielkich inwestycjach, jeśli zajdzie taka potrzeba _ - dodał.

Spółka poinformowała, że ceny wieprzowiny, po znaczącym spadku w połowie I kwartału spowodowanego ASF (afrykańskim pomorem świń), szybko wróciły do poziomów z początku roku. PKM Duda ocenia, że ceny zbóż w 2014 r. będą niższe rdr.

W I kwartale 2014 r. PKM Duda wypracował 6,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom podmiotu dominującego, o 10,6 proc. więcej rdr. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 432,1 mln zł (spadek o 6,3 proc. rdr). EBITDA wyniosła w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. 15,5 mln zł, wobec 16,1 mln zł w analogicznym okresie 2013 r., a EBIT spadł do 9,5 mln zł z 10,1 mln zł rok wcześniej.

Wartość eksportu grupy wzrosła w I kwartale 2014 r. do 66 mln zł wobec z 62,7 mln zł rok wcześniej.

bECrEEeW
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)