Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Orlen będzie sprzedawać buty i elektronikę. Jest zgoda właścicieli

95
Podziel się:

Stacje paliw Orlenu będą przeobrażać się w mini markety?

Tak wyglądają niektóre stacje paliw Orlenu. Wkrótce asortyment ma być dużo szerszy.
Tak wyglądają niektóre stacje paliw Orlenu. Wkrótce asortyment ma być dużo szerszy. (PKN Orlen/materiały prasowe)

Stacje paliw z logiem Orlenu będą przeobrażać się w mini markety - wynika z decyzji podjętych przez właścicieli koncernu. Zatwierdzili zmiany w statucie, które umożliwiają sprzedaż hurtową nie tylko spożywki, ale także ubrań czy elektroniki.

PKN Orlen to jedna z największych grup naftowych w Europie. Wytwarza całą gamę paliw w sześciu rafineriach, ale dla zwykłego Kowalskiego to przede wszystkim sieć stacji tankowania. Już nikogo nie dziwi, że oprócz paliwa można tam kupić hot doga czy podstawową spożywkę. Wkrótce jednak może się okazać, że częściej stacje będą mini marketami zamiast miejscem tankowania. Szczególnie w niedzielę.

Do statutu spółki wpisano właśnie kilkanaście nowych rodzajów działalności. Wszystkie związane z hurtową sprzedażą. Wśród nich znajdziemy sprzedaż owoców i warzyw, mięsa, mleka, a także ryb.

Spożywka była już obecna na stacjach, więc to nie dziwi tak bardzo. Nowością jest sprzedaż odzieży i obuwia, elektrycznych artykułów użytku domowego, wyrobów porcelanowych, kosmetyków a także zegarków, zegarów i biżuterii.

W uzasadnieniu do rozszerzenia działalności władze Orlenu tłumaczą, że jest to związane z planami spółki w zakresie zmiany dotychczasowej struktury zaopatrywania sklepów działających przy własnych stacjach paliw oraz przy stacjach paliw prowadzonych przez franczyzobiorców.

Zobacz także: Na stację paliw po buty, mięso i telewizor. Zakaz handlu w praktyce

"W związku z planowaną zmianą struktury zaopatrywania sklepów działających przy stacjach paliw, spółka zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej towarów pozapaliwowych o ograniczonym zakresie, zarówno, co do odbiorców (sklepy działające przy stacjach paliw prowadzonych przez franczyzobiorców), jak i asortymentu (towary oferowane przez te sklepy" - czytamy w liście zarządu do akcjonariuszy.

Trudno nie wiązać takich działań Orlenu z zakazem handlu w niedziele, który częściowo wejdzie w życie już od marca. Wyłączone z tego zakazu mają być stacje benzynowe, w tym sklepy na nich zlokalizowane.

Władze spółki nie chcą jednak łączyć obu faktów bezpośrednio. "Proponowana zmiana statutu Orlenu wynika ze strategii koncernu przyjętej już w grudniu 2016 roku i nie ma związku z mającymi wejść w życie ograniczeniami handlu w niedzielę" - podkreślał zarząd jeszcze kilka tygodni temu, odpowiadając na wątpliwości money.pl.

Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej, tłumaczy nam, że głównym powodem zmian jest sprzedaż poza sieć własnych stacji, czyli do prowadzących stacje franczyzowe. Nie zmienia to faktu, że dla klientów one także są Orlenu, bo mają to samo logo. Niezależnie od właściciela, przy szerszym asortymencie, może się to okazać dobrą alternatywą dla sklepów zamkniętych w niedziele.

Orlen dysponuje siecią 1758 stacji paliw w całej Polsce. Na 150 z nich działają już sklepy O!Shop. W październiku ubiegłego roku spółka informowała, że wprowadza w nich marki własne, które mają pochodzić wyłącznie od polskich producentów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(95)
alfa
5 lata temu
A czy Orlen nie jest przypadkiem spółką Skarbu Państwa ? Czyli , handel w niedzielę dla wszystkich innych podmiotów zabroniony a Orlen - stacja paliw zamieni się w panstwową galerię ?
I to by było ...
5 lata temu
NIECH ŻYJE ORLEN - ALE NA WŁASNY KOSZT!
Młodszy Sygna...
5 lata temu
Uprzejmie donoszę że w miejscowym warzywniaku na osiedlu Przecudownego Oblicza Lecha Kaczyńskiego sprzedawca handlował OWOCAMI! A jak nam powszechnie wiadomo wg rozporządzenia wspaniale nam panującego PISu i wielce Szanownego Pana Jarosława w warzywniakach wolno sprzedawać tylko warzywa, natomiast owoce sprzedawać należy w OWOCNIAKACH. Jestem zatem zmuszony do poinformowania o zaistniełym drastycznym braku poszanowania jakże przecież wspaniałego jedynie słusznego PISprawa.
max12
5 lata temu
Czy to prawda że na Orlenach obok wc, pompki do kół i odkurzacza znajdziemy też stał konfesjonał i małą kapliczkę?
Tom70
5 lata temu
Po numerze z przegonieniem ze stacji wolontariuszy WOŚP nie korzystam z usług Orlenu. Obecnie tankuję na stacjach Total lub BP.
...
Następna strona