Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen chce inwestora branżowego, zaaprobowałby OMV

0
Podziel się:

Nafta Polska (NP) zamierza sfinalizować sprzedaż Rafinerii Gdańskiej do końca czerwca tego roku.

Polski Koncern Naftowy Orlen SA uważa, że 18 proc. akcji posiadanych przez Naftę Polską powinno zostać sprzedanych inwestorowi branżowemu i zaakceptowałby zakup pakietu przez austriacki koncern paliwowy OMV - podał PKN w komunikacie.

'Uważamy, że proces ten mógłby być jednym z elementów realizacji planów konsolidacji branży paliwowej w Europie Środkowej. OMV jest jednym z inwestorów spełniających kryteria inwestora branżowego i zainteresowanego konsolidacją sektora' - napisał PKN w komunikacie.

We wtorek 'Warsaw Business Journal' napisał, że austriacki koncern paliwowy OMV jest gotów kupić 18 proc. PKN.

'Jesteśmy gotowi złożyć ofertę kupna 18 proc. akcji Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, kiedy tylko Nafta Polska wystawi je na sprzedaż' – zacytował WBJ Richarda Schenza, prezesa austriackiej grupy naftowej OMV.

Jednak Ministerstwo Skarbu Państwa nie podjęło jeszcze decyzji, w jaki sposób Nafta Polska, której jest właścicielem, sprzeda pozostałe jej akcje PKN.

Sprzedaż akcji PKN inwestorowi branżowemu wymagałaby zmiany rządowego programu prywatyzacji sektora, który nie przewiduje wprowadzenia inwestora branżowego do spółki. Poza Naftą Polską, Skarb Państwa posiada jeszcze 10 proc. akcji PKN, których nie zamierza sprzedawać.

'MSP nie podjęło jeszcze decyzji, czy sprzedaż 18 proc. akcji PKN Orlen nastąpi za pośrednictwem giełdy, czy będzie to zaproszenie do rokowań' - powiedziała PAP Magdalena Nienałtowska z biura prasowego resortu skarbu.

PKN podał w komunikacie, że mający nastąpić w tym roku trzeci etap prywatyzacji PKN, powinien odbyć się przez sprzedaż pakietu akcji posiadanych przez Naftę Polską, inwestorowi branżowemu ze względu na wycenę spółki.

Minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska zapowiedziała miesiąc temu, że chciałaby, żeby pozostający w rękach Nafty pakiet PKN Orlen został wprowadzony na warszawską giełdę w tym roku. Nie podała jednak żadnych szczegółów.

Schenz powiedział WBJ, że nie kupno przez OMV 18 proc. PKN nie byłby próbą przejęcia polskiej spółki, a raczej formą nawiązania kontaktu i rozpoczęcia wspólnych działań na płaszczyźnie operacyjnej.

Biuro prasowe resortu skarbu nie skomentowało planów OMV względem PKN.

Wcześniej o konsolidacji spółek sektora naftowego w obrębie Europy Środkowej mówił Andrzej Modrzejewski, prezes PKN. Zapowiedział, że konsolidacja polegałaby na połączeniu firm z regionu w jeden organizm, ale finalizacji takiego połączenia można się spodziewać dopiero po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Zdaniem analityków, informacja o ewentualnym kupnie akcji PKN przez OMV jest dla spółki pozytywna.

Wcześniejsze ogłoszenie planów sprzedaży 18 proc. akcji PKN w ofercie publicznej źle wpłynęło na spółkę, gdyż ma ona dużą płynność i kolejne 18 proc., które trafiłyby na rynek, mogłyby spowodować dużą podaż akcji PKN.

'Jeżeli zaś cały 18 procentowy pakiet zostałby objęty przez inwestora, oddaliłoby to groźbę dużej podaży' - powiedział PAP Tomasz Orzeł z BIG BG.

Orzeł uważa także, że rynek odczytał informację o zamiarach OMV, jako pewnego rodzaju realizację planów konsolidacji PKN, węgierskiego MOL i OMV.

'Być może plany konsolidacji zaczynają się krystalizować' - dodał.

W środę na zamknięciu notowań kurs akcji PKN wzrósł o 5,9 proc. do 19,6 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)