Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen coraz bliżej zakupu litewskiej rafinerii

0
Podziel się:

PKN Orlen kończy negocjacje z litewskim rządem w sprawie przejęcia rafinerii w Możejkach i może podpisać porozumienie w tej sprawie jeszcze w maju - pisze „Rzeczpospolita”. Od powodzenia w staraniach o Możejki, które koncern według nieoficjalnych informacji wycenia na 2,5 mld USD, Orlen uzależniał wypłatę dywidendy.

*PKN Orlen kończy negocjacje z litewskim rządem w sprawie przejęcia rafinerii w Możejkach i może podpisać porozumienie w tej sprawie jeszcze w maju - pisze „Rzeczpospolita”. Od powodzenia w staraniach o Możejki, które koncern według nieoficjalnych informacji wycenia na 2,5 mld USD, Orlen uzależniał wypłatę dywidendy. *
„Z naszych informacji wynika, że jeszcze w tym miesiącu Orlen może podpisać w Wilnie porozumienie z władzami Litwy o zakupie rafinerii w Możejkach” – napisała gazeta.

Prezes PKN Orlen Igor Chalupec nie chciał komentować tych informacji.

„Za wcześnie mówić, że zostaliśmy zwycięzcą przetargu, ale rozmowy są zaawansowane” – powiedział prezes, cytowany przez „Rz”.

PKN Orlen wycenia litewską rafinerię na ok. 2,5 mld USD. Ponadto w ciągu kilku lat jest gotów zainwestować w Możejki około 1 mld USD.

PKN Orlen od kilku miesięcy uczestniczy w przetargu na 53% Możejek, który formalnie ogłosił rosyjski koncern Jukos. Jak podkreśla „Rz”, koncern uzgodnił już z Rosjanami warunki odkupienia udziałów, ale decydujący głos należy do rządu w Wilnie, który ma prawo pierwokupu.

Dotychczas rząd Litwy nie był skłonny do sprzedaży rafinerii na rzecz Orlenu, ponieważ jako jeden z głównych warunków sprzedaży stawiał gwarancje dostaw ropy dla Możejek, a PKN Orlen nie ma własnych złóż.

„Do polskiej oferty władze na Litwie zachęciła dobra cena i argumenty, że jeśli nawet ropa rosyjska nie dotrze do Możejek rurociągiem z Rosji, to może przypłynąć tankowcami do litewskiego portu w Butyndze” – czytamy w gazecie.

W końcu kwietnia zarząd PKN Orlen zapowiedział, że zaproponuje akcjonariuszom przeznaczenie 76% zysku za 2005 rok na wypłatę ddywidendy, co dałoby wypłatę w wysokości 4,50 zł na akcję, ale w przypadku sukcesu w staraniach o przejęcie Możejek będzie wnioskował o niewypłacanie dywidendy za 2005 rok.

PKN Orlen uczestniczy obecnie w przetargu na sprzedaż Mažeikiu Nafta – złożył wiążącą ofertę na zakup niespełna 95% akcji tej spółki na ręce rządu litewskiego.

PKN Orlen miał po audycie 2.527,21 mln zł zysku netto w 2005 roku wobec 2.117,17 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły 22.789,11 mln zł wobec 18.938,79 mln zł rok wcześniej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)