Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen może zakończyć przejmowanie Możejek w 2007

0
Podziel się:

Jeśli PKN Orlen ostatecznie uzgodni warunki przejęcia litewskiej rafinerii w Możejkach, to zamknięcie tej transakcji zajmie kilka miesięcy i może zakończyć się w przyszłym roku, zapowiedział prezes Orlenu Igor Chalupec. / ISB /

bECuSOYB

Jeśli PKN Orlen ostatecznie uzgodni warunki przejęcia litewskiej rafinerii w Możejkach, to zamknięcie tej transakcji zajmie kilka miesięcy i może zakończyć się w przyszłym roku, zapowiedział prezes Orlenu Igor Chalupec.

„Nie możemy mówić o szczegółach, ale na przejęcie Możeikiu Nafta potrzeba na pewno kilku miesięcy, więc transakcja może zakończyć się w przyszłym roku” – zapowiedział Chalupec.

Prezes odmówił potwierdzenia, ze uzgodniono już wszystkie warunki transakcji, nie chciał też komentować nieoficjalnych informacji o tym, że cena za pakiet ok. 93% akcji jedynej litewskiej rafinerii wyniesie ok. 2,5 mld USD.

bECuSOYD

We wtorek premier Litwy Algirdas Brazauskas ogłosił, że PKN Orlen uzgodnił z rosyjskim koncernem Jukos umowę zakupu 53% akcji Możejek, a jej

  • Scześniak: Zwiększy się monopol PKN podpisanie może nastąpić w ciągu kilku dni. PKN Orlen ma objąć także pakiet 40% akcji Możejek znajdujący się w posiadaniu litewskiego rządu.

Do finalizacji transakcji może dojść nawet w najbliższy piątek, ponieważ przestanie wówczas obowiązywać zakaz sprzedaży akcji Możejek będących w posiadaniu Jukosa, jaki wydał amerykański sąd.

Czy PKN Orlen potrzebuje Możejek i czy polscy kierowcy zapłąca za tę ekspansje polskiej firmy? Opinie na ten temat są podzielone. Andrzej Szczęśniak powiedział, że efektem tego przejęcia może być mniejsza konkurencja na polskim rynku.

Takich obaw nie ma Paweł Nierada z Instytutu Sobieskiego. Według niego ta

bECuSOYJ

Oprócz PKN Orlen o litewską rafinerię walczy też kazachski koncern Kazmunaigaz.

W końcu kwietnia zarząd PKN Orlen zapowiedział, że zaproponuje akcjonariuszom przeznaczenie 76% zysku za 2005 rok na wypłatę dywidendy, co dałoby wypłatę w wysokości 4,50 zł na akcję, ale w przypadku sukcesu w staraniach o przejęcie Możejek będzie wnioskował o niewypłacanie dywidendy za 2005 rok.

PKN Orlen miał po audycie 2.527,21 mln zł zysku netto w 2005 roku wobec 2.117,17 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły 22.789,11 mln zł wobec 18.938,79 mln zł rok wcześniej.

bECuSOZe
KOMENTARZE
(0)