Notowania

pkn
23.07.2014 08:31

PKN Orlen rozważa wyłączenie rafinerii w Możejkach

PKN Orlen podał dzisiaj wyniki za pierwsze półrocze. Niektóre informacje zaskakują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orlen)
Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen

PKN Orlen w raporcie za drugi kwartał 2014 roku dokonał odpisów na Orlen Lietuva w wysokości 4,2 mld zł i Unipetrol na poziomie 711 mln zł - podała spółka w raporcie półrocznym. Orlen nie wyklucza, że konieczne będzie czasowe wyłączenie rafinerii w Możejkach na przełomie 2014 i 2015 r.

Spółka zdecydowała się też na utworzenie odpisów aktualizujących na Rafinerię Jedlicze w wysokości 42 mln zł i aktywa petrochemiczne Spolana z Grupy Anwil w wysokości 58 mln zł. PKN Orlen chce poprawiać rentowność Orlen Lietuva, zmniejszając poziom kosztów ogólnych i kosztów pracy, optymalizując CAPEX do poziomu poniżej 20 mln USD rocznie oraz i kontynuując inicjatywy efektywnościowe.

_ - Jednak IV i I kw. roku to z reguły najgorszy okres dla branży rafineryjnej - najniższe marże i słaba sprzedaż. Dlatego przygotowujemy się na gorsze scenariusze, które mogą nastąpić na przełomie 2014/2015. Pierwszym krokiem może być czasowe wyłączenie rafinerii w Możejkach. Mamy oszacowane koszty takiej operacji: zatrzymania, minimalizowania kosztów podczas postoju i następnie koszty rozruchu _ - poinformował cytowany w komunikacie Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu.

_ - Jeśli okaże się, że te koszty będą niższe niż strata, którą rafineria może generować pracując - Orlen Lietuva może zostać czasowo zatrzymana. Jak długie będzie to zatrzymanie i czy może być trwałe, będzie zależało w dużej mierze od światowych marż rafineryjnych _ - dodał.

Spółka tłumaczy, że sytuacja rafinerii w Możejkach zdecydowanie pogorszyła się w drugiej połowie 2013 r. ze względu na najniższy od dekady poziom marż i zwiększenie presji w zakresie sprzedaży morskiej (litewska rafineria eksportuje na rynek morski ponad 50 proc. swojej produkcji).

Stany Zjednoczone, które wcześniej importowały benzynę, w wyniku rewolucji łupkowej stały się jej eksporterem. W rezultacie w 2013 roku oraz w pierwszych miesiącach 2014 roku wynik operacyjny Orlen Lietuva był ujemny.

Kolejny problem rafinerii w Możejkach to nieefektywna logistyka produktowa. Orlen Lietuva jest zmuszony przewozić swoje produkty, korzystając z usług państwowych kolei litewskich.

Orlen kupił rafinerię w Możejkach w 2006 roku za łącznie 2,8 mld USD. Od tego czasu Orlen Lietuva zainwestowała ponad 900 mln USD, podczas gdy skumulowana EBITDA w tym czasie wyniosła niewiele ponad 600 mln USD.

_ - W obecnej sytuacji Orlen Lietuva nie jest w stanie samodzielnie uzyskać finansowania, zatem finansowanie litewskiej spółki spoczywa na PKN Orlen. Aktualnie PKN Orlen finansuje rafinerię w Możejkach w wysokości kilkuset mln USD w postaci umów bilateralnych i tzw. cash pool (oprócz należności z tytułu dostarczania ropy) _ - napisano w raporcie.

Jak podaje płocki koncern, częściowe odpisy wartości akcji Orlen Lietuva w sprawozdaniach jednostkowych PKN Orlen były już dokonane w latach 2008, 2011 i 2012 i łącznie wyniosły 3,7 mld zł.

- _ W wyniku obecnie przeprowadzonych testów konieczny był kolejny odpis w wysokości 4,5 mld zł (spisanie akcji do zera) oraz objęcie rezerwą pożyczek PKN dla Orlen Lietuva w wysokości 0,2 mld zł. W sprawozdaniach skonsolidowanych odpis majątku Orlen Lietuva wyniósł 4,2 mld zł (historycznie w 2008 roku odpis był już dokonany w wysokości 2,2 mld zł). Pozostała po odpisie wartość majątku Orlen Lietuva wyniesie 0,5 mld zł. _

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz