Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen sprzeda Możejki Kazachom?

0
Podziel się:

KazMunaiGaz, rywalizujący 8 lat temu z Polakami o kupno większościowego pakietu akcji litewskiej rafinerii, wreszcie może dopiąć swego.

PKN Orlen sprzeda Możejki Kazachom?
(Tadas12/GNU/Wikipedia)

Kazachski KazMunaiGaz, rywalizujący 8 lat temu z PKN Orlen o kupno większościowego pakietu akcji litewskiej rafinerii, wreszcie może dopiąć swego - informują litewskie media.

Dziennik _ Lietuvos Rytas _ napisał, że Polacy chcą odsprzedać Kazachom litewską rafinerię. Gazeta podaje, że przedstawiciele PKN Orlen niejednokrotnie spotykali się w tym roku z szefami kazachskiego koncernu i proponowali rozpoczęcie negocjacji na temat przejęcia Możejek. Prawdopodobnie Kazachowie czekają, aż Polacy maksymalnie obniżą cenę - sugeruje dziennik.

W przypadku dojściach transakcji do skutku, KazMunaiGaz byłby w stanie zapewnić stabilne dostawy ropy do Możejek, jednak sukces przedsięwzięcia zależy od wysokości marży przetwórczej - uważa prezes zarządu litewskiego zrzeszenia inwestorów, Vytautas Plunksnis.

Skomplikowana sytuacja w spółce Orlen Lietuva już uderzyla w przedsiębiorstwa z nią współpracujące. Spółki zależne od zamówień Orlenu są zmuszone do zwalniania pacowników.

PKN Orlen przyznał, że w ostatnim czasie, ze względu na pogorszenie sytuacji makroekonomicznej, przerób w rafinerii na Litwie ograniczono do minimum, czyli do 60 procent mocy produkcyjnych.

PKN Orlen kupił udziały w rafinerii w Możejkach pod koniec 2006 roku. Za 54 procent akcji zapłacił 1,5 miliarda dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle zarabiają prezesi giełdowych spółek Coraz szybciej maleje różnica pomiędzy poziomem płac w spółkach państwowych, a prywatnych.
Członkini RPP mówi o zmianie stóp -_ Scenariusze są różne, jednym z nim jest takie jednopunktowe obniżenie i patrzenie na rezultaty _ - stwierdziła.
Fiskus chce tchnąć nowe życie w giełdę Rząd zastanawia się między innymi nad rozszerzeniem katalogu kosztów podatkowych związanych z przygotowaniem emisji i wprowadzeniem ulg w podatku.
KOMENTARZE
(0)