Notowania

pkn
16.07.2012 13:53

PKN Orlen wykonał pierwszy na Mazowszu odwiert w poszukiwaniu...

Na ten rok zaplanowano wykonanie w całym kraju 5-7 otworów poszukiwawczych, w tym poziomych ze szczelinowaniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Skraba/Reporter)

PKN Orlen rozpoczął prace nad pierwszym odwiertem w poszukiwaniu gazu łupkowego na terenie województwa mazowieckiego na koncesji Garwolin. Na ten rok zaplanowano wykonanie w całym kraju 5-7 otworów poszukiwawczych, w tym poziomych ze szczelinowaniem._ _

_ Decyzja o lokalizacji otworu we wsi Goździk, na terenie gminy Górzno w powiecie garwolińskim, zapadła na podstawie pozytywnych wyników badań geologicznych, według których gaz w łupkach na tym obszarze może występować na głębokości ok. 4000 metrów. Rozszerzenie prac poszukiwawczych na teren Mazowsza jest wynikiem decyzji o intensyfikacji programu badawczego Grupy Orlen w zakresie poszukiwań gazu ziemnego w złożach niekonwencjonalnych. Goździk-OU1 jest trzecim odwiertem pionowym realizowanym przez Orlen _ - czytamy w komunikacie.

Prace wiertnicze na koncesji Garwolin potrwają około 60 dni. _ Na podstawie wyników badań, które będą znane pod koniec 2012 roku, Orlen Upstream podejmie decyzje o kontynuacji prac poszukiwawczych w Goździku _ - czytamy dalej.

Spółka podała też, że na 2012 rok zaplanowano wykonanie od 5 do 7 otworów poszukiwawczych, w tym poziomych ze szczelinowaniem.

_ Na powtarzane ostatnio pytanie 'co po Euro 2012' odpowiedź już jest: poszukiwania, a następnie wydobycie polskiego shale gas. Najpierw polską gospodarkę będą napędzały wydatki na kolejne odwierty, a za kilka lat tańszy gaz, za zakup którego pieniądze będą trafiały do firm działających tu, a nie za granicą _ - skomentował plany prezes Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie.

PKN Orlen posiada osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie całego kraju: sześć na terenie Lubelszczyzny i Mazowsza oraz dwie w okolicach Łodzi i Sieradza.

Obecnie prowadzone są również prace przygotowawcze do wykonania pierwszego otworu poszukiwawczego na Morzu Bałtyckim. Firma podpisała już kontrakt na półzanurzalną platformę wiertniczą, która zostanie posadowiona w łotewskiej strefie ekonomicznej Bałtyku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz