Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN rozważa fuzję z MOL lub OMV

0
Podziel się:

PKN Orlen prowadzi prace nad dostępem do złóż ropy naftowej i jednocześnie rozważa możliwość fuzji z węgierskim MOL lub austriackim OMV

- podał w 'Orlen Ekspresie' wiceprezes spółki ds. ekonomiczno-finansowych Jacek Strzelecki.

'Podejmujemy obecnie prace studyjne na temat dostępu bezpośredniego do złóż lub do instytucji, które się tym zajmują, analizując ten pomysł w kontekście trzeciego etapu prywatyzacji lub budowania koncernu środkowoeuropejskiego. Może to być Petrobaltic, jeśli patrzymy dzisiaj na firmy na rynku krajowym, czy ewentualnie PGNiG' - powiedział w wywiadzie dla wewnętrznej gazety PKN Orlen Strzelecki.

Dodał, że w trzecim etapie prywatyzacji PKN Orlen dobór inwestora strategicznego może wiązać się z udostępnieniem przez niego własnych źródeł ropy lub zawiązaniem spółki joint venture i uzyskania w ten sposób dostępu do źródeł taniej ropy.

'To są plany w perspektywie 5 lat, tak ustawiamy strategię średnioterminową koncernu' - powiedział.

Zdaniem prezesa cały czas jest aktualna perspektywa tzw. 'fuzji syntetycznej' z koncernem MOL czy OMV, czyli zbudowanie struktur właścicielskich dla zarządzania rynkiem paliw w całej środkowej Europie.

'Rola dominująca, naszym zdaniem, powinna przypadać PKN Orlen' - powiedział Strzelecki.

W ubiegłym roku ministerstwo skarbu prowadziło negocjacje o sprzedaży 17,6 proc. akcji sprzedaż pakietu akcji PKN równolegle z węgierskim MOL i austriackim OMV. Przetarg ten jednak został zawieszony do czasu rozstrzygnięcia przetargu na zakup akcji Rafinerii Gdańskiej.

Strzelecki powiedział, że co do kwestii finansowania planowanych przez PKN Orlen przedsięwzięć, to kondycja finansowa spółki obecnie jest 'bardzo bezpieczna'.

'Mamy bardzo niski poziom zadłużenia zewnętrznego, rzędu 4,5 mld zł, tylko w ok. 35 procentach finansujemy się źródłami zewnętrznymi' - powiedział Strzelecki.

'Koncern może uzyskać na bankowym rynku międzynarodowym szereg nowych linii kredytowych' - dodał.

Zdaniem wiceprezesa nawet nakłady na joint venture z producentem poliolefin Basell Europe Holdings BV nie pogorszą kondycji finansowej spółki.

'Basell pozwala nam zagospodarować i uzyskać dodatkowe efekty, których skutkiem będzie uzyskanie dodatkowo około 1 miliona ton paliw' - powiedział Strzelecki.

Pod koniec października PKN Orlen i Basell Europe Holdings BV podpisały umowy handlowe będących warunkiem powołania wspólnej spółki joint venture.

Umowa o utworzeniu spółki joint venture pomiędzy PKN Orlen a holenderskim producentem poliolefin Basell Europe Holdings BV została podpisana 30 września. Jej wartość jest szacowana na 500 mln euro.

Według planów w spółce obaj partnerzy będą mieli po 50 proc. udziałów, ma ona rozpocząć działalność nie później, niż w styczniu 2003 roku. Rozpoczęcie produkcji komercyjnej planowane jest na początek 2005 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)