Notowania

fts
14.07.2010 11:09

PKO BP i BNP Paribas najbliżej kupna BZWBK

Oba banki jako jedyne chcą zapłacić odpowiednio wysoką cenę.

Podziel się
Dodaj komentarz

PKO BP i BNP Paribas, który kontroluje w Polsce Fortis Bank Polska są prawdopodobnie jedynymi bankami, które zaproponowały AIB wystarczająco wysoką cenę.

AIB musi sfinalizować transakcję sprzedaży 70,4 proc. akcji BZ WBK, trzeciego banku w Polsce pod względem kapitalizacji do końca tego roku, aby dostosować kapitały własne do wymogów irlandzkiego regulatora. Wartość pakietu BZ WBK na warszawskiej giełdzie wynosiła dziś 9,74 mld zł.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w czerwcu, że rząd będzie wspierał PKO BP w dążeniu do przejęcia BZ WBK. Niewykluczona jest rezygnacja z dywidendy z PKO BP za 2009 rok w celu zapewnienia bankowi środków na tę transakcję. Dywidenda za 2008 rok została wypłacona tylko w części, a bank podniósł w ub. roku kapitał o 5 mld zł. W ub. tygodniu PKO BP ogłosił plany emisji obligacji o wartości do 5 mld zł.

Na początku lipca media donosiły, że co najmniej siedem spółek, w tym PKO Bank Polski i Bank Pekao SA, złożyły oferty na pakiet 70,4 proc. akcji BZ WBK. Zgodnie z informacjami Dow Jones, oferty złożyły też: rosyjski Sberbank, brytyjski HSBC, włoska Intesa Sanpaolo, francuskie BNP Paribas, a także amerykańska firma private equity Apax Partners.

Transakcja może być zrealizowana pod koniec 2010 lub na początku 2011 roku.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ KNF nie chce podziału BZ WBK ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/knf;nie;chce;podzialu;bz;wbk,28,0,643356.html )[ ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;pko;jest;w;stanie;samodzielnie;przejac;bz;wbk,97,0,643169.html )**
* [ Grad: PKO jest w stanie samodzielnie przejąć BZ WBK ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/grad;pko;jest;w;stanie;samodzielnie;przejac;bz;wbk,97,0,643169.html )
* [ PKO BP zbiera fundusze na przejęcie BZ WBK ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pko;bp;zbiera;fundusze;na;przejecie;bz;wbk,203,0,640971.html )
Tagi: fts, peo, bzw, pko, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz