Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Intercity niedługo jak S.A.

0
Podziel się:

Właściciele PKP Intercity na walnym zgromadzeniu zdecydowali o przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

PKP Intercity niedługo jak S.A.
(PAP / EPA)

Właściciele PKP Intercity na walnym zgromadzeniu zdecydowali o przekształceniu przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak poinformowała rzeczniczka PKP Intercity Adrianna Chibowska, jeszcze w tym tygodniu spółka zamierza złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o zarejestrowanie przekształcenia PKP Intercity w spółkę akcyjną.

W poprzednim tygodniu, w wywiadzie dla PAP prezes spółki PKP Intercity Czesław Warsewicz informował, że jeśli po pozytywnej decyzji walnego zgromadzenia właściciel zgodzi się na wejście na giełdę, spółka jest gotowa rozpocząć w I kw. 2008 roku prace nad prospektem emisyjnym, a po pół roku prospekt powinien trafić do Komisji Nadzoru Finansowego.

_ Prezes liczy, że wpis do KRS nastąpi jeszcze w tym roku. _Jak informował Warsewicz, PKP Intercity chciałoby z emisji pozyskać do 500 mln zł, które mają częściowo sfinansować planowane na lata 2007-2010 inwestycje w wysokości 2,74 mld zł. Według wcześniejszych zapowiedzi spółka planuje zadebiutować na warszawskiej giełdzie na przełomie 2008 i 2009 roku.

W październiku prezes Warsewicz mówił PAP, że w 2007 roku zysk netto PKP Intercity ma wynieść 55 mln zł, zysk brutto 65 mln zł, a przychody ze sprzedaży 1,06 mld zł.

W 2008 roku przychody ze sprzedaży mogą natomiast wynieść ponad 1,1 mld zł, a jeśli chodzi o zysk netto w kolejnych latach to: "zadanie minimum to wzrost rzędu 10-20 proc."

W 2006 roku zysk netto PKP Intercity wyniósł 34,8 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 970 mln zł. W 2005 roku spółka miała 3,4 mln zł zysku netto, a w 2004 roku miała 49,4 mln zł straty.

W maju 2007 roku ministerstwo transportu informowało, że sprzedaż przez giełdę części udziałów w PKP Intercity powinna nastąpić najpóźniej w I kwartale 2009 roku, a wartość oferty publicznej spółki może wynieść od 500 mln do 1 mld zł, w tym część może stanowić nowa emisja akcji. Na giełdzie mogłoby zostać ulokowane maksymalnie 49 proc. kapitału spółki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)