Notowania

pmi polski
02.05.2017 10:49

Bardzo dobre informacje z polskiego przemysłu. Mocny złoty nie zaszkodził eksporterom

Najnowsze dane instytutu Markit Economics potwierdzają odbicie w polskiej gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MAN Truck & Bus)

Najnowszy wskaźnik PMI dotyczący nastrojów w polskim przemyśle po raz kolejny pozytywnie zaskoczył ekonomistów. Potwierdza, że gospodarka rozwija się w dobrym tempie, a menedżerowie robią optymistyczne założenia na przyszłość.

Według opublikowanych we wtorek rano informacji miernik PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w kwietniu 54,1 pkt. To nieco więcej od prognoz analityków, którzy wskazywali na wynik w wysokości 53,9 pkt.

Generalnie, wskaźnik - który instytut Markit Economics przygotowuje na bazie ankiet wśród kilkuset menedżerów - interpretuje się jako pozytywny za każdym razem, gdy jego wartość przekracza 50 pkt. Oznacza bowiem wzrost aktywności wśród przedsiębiorstw z branży przemysłowej. Kwietniowy odczyt jest dodatkowo wyraźnie wyższy od średniej długoterminowej, która dla Polski wynosi 50,4 pkt.

"Kwietniowe wyniki badań PMI przeprowadzonych przez Markit zasygnalizowały znaczną poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Głównymi czynnikami mającymi wpływ na tak dobry początek drugiego kwartału był wzrost wielkości produkcji, liczby nowych zamówień oraz znaczący wzrost poziomu zatrudnienia. Jeśli chodzi o ceny, tempo inflacji kosztów produkcji, jak i stawek pobieranych za wyroby gotowe, mimo że zwolniło od ostatniego okresu badań, było wciąż szybkie" - czytamy w komunikacie Markit Economics.

Można powiedzieć, że są to kolejne dane, które potwierdziły tegoroczny przełom w polskiej gospodarce. Po ubiegłorocznym, wyraźnym spowolnieniu w inwestycjach przedsiębiorstw teraz widać, że właściciele firm nabrali większej pewności siebie. Poprawę kondycji gospodarczej widać też na rynku pracy - według ostatnich danych stopa bezrobocia w Polsce spadła do 8,1 proc.

"W strukturze danych wyraźnie widać wysokie tempo wzrostu gospodarki zobrazowane przede wszystkim ponownym przyspieszeniem wzrostu liczby nowych zamówień, w tym z rynków zagranicznych. To ostatnie może szczególnie cieszyć, gdyż sygnalizuje, że ostatnie umocnienie złotego nie zmniejszyło znacząco konkurencyjności polskich towarów" - napisali w komentarzu do danych o PMI ekonomiści z Raiffeisen Bank Polska.

Według nich wtorkowa informacja nie powinna jednak zmienić nastawienia Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych. Większość ekonomistów zakłada, że RPP zdecyduje się na ich podwyżki dopiero w 2018 r.

Tagi: pmi polski, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-05-2017

dosyc kpinCzyste Pisowskie bzdury ,Zrujnowali gospodarke doszczetnie , Wszystko snanelo w miejscu , Kraj utrzymywany jest jedynie z malejacych podatkow i … Czytaj całość

03-05-2017

kowalskiPewnie stąd taka nagonka w mafijnych mediach IIIrp. na rząd PIS.Wyniki spoleczno-gospodarcze kolejnych lat mogą wykazać jak szkodliwe i nieudolne … Czytaj całość

03-05-2017

V8Dżepetto Kaczyński wystrugał Pinokio Morawieckiego żeby robił swoje

Rozwiń komentarze (24)