Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie instytucje finansowe przejmą Bank Zachodni?

0
Podziel się

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Ministerstwo Skarbu analizuje możliwość stworzenia konsorcjum, w ramach którego wielkopolsko-dolnośląski bank przejęłyby polskie instytucje finansowe.

Polskie instytucje finansowe przejmą Bank Zachodni?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEiSbUpx

Ministerstwo Skarbu Państwa analizuje możliwości stworzenia konsorcjum funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, ale także PKO BP i/lub PZU, które przejęłoby pakiet 70,4 proc. akcji Banku Zachodniego WBK, wystawionego na sprzedaż przez Allied Irish Banks (AIBS), poinformowała _ Gazeta Wyborcza _, powołując się na nieoficjalne źródła.
_ _

_ - Z nieoficjalnych informacji 'Gazety' wynika, że Ministerstwo Skarbu analizuje możliwość stworzenia konsorcjum, w ramach którego wielkopolsko-dolnośląski bank przejęłyby polskie instytucje finansowe. W skład takiego konsorcjum mogłyby wejść polskie fundusze inwestycyjne i emerytalne, a także PKO BP lub PZU (albo obie te instytucje) _ - napisała gazeta.
_ _

_ - Organizatorem całego przedsięwzięcia miałby być Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze, który - jak dowiedzieliśmy się z dwóch niezależnych źródeł - był niedawno w Irlandii, by rozmawiać z AIB o takim scenariuszu _ - czytamy dalej.
_ _

bEiSbUpz

_ GW _ nie udało się jednak skontaktować z Bieleckim, ani uzyskać komentarza MSP.

Niedawno szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Stanisław Kluza mówił, że BZ WBK mógłby obyć się bez nowego inwestora strategicznego, a wśród opcji dla tego banku wymieniał możliwość przejęcia znaczącej części pakietu od AIB przez działające w Polsce fundusze emerytalne i inwestycyjne.

W kończu kwietnia prezes BZ WBK Bank Mateusz Morawiecki mówił, że bank spodziewa się, iż krótka lista inwestorów zainteresowanych przejęciem akcji od AIB będzie gotowa w sierpniu lub wrześniu, a wybór inwestora może dojść do skutku na przełomie IV kw. 2010 r. i I kw. przyszłego roku. Analitycy cytowani przez _ GW _ wyceniają 100 proc. akcji BZ WBK na 13-14 mld złotych.

bEiSbUqa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)