Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
apt
09.06.2014 14:45

Portfel zamówień Apatora na ten rok jest zapełniony

Grupa spokojna o wykonanie prognozy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(vizafoto - Fotolia.com)

Portfel zamówień Apatora na ten rok jest zapełniony i grupa jest spokojna o wykonanie prognozy wyników. Zarząd spółki prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji z zagranicznymi podmiotami, ale przejęcie nie nastąpi w tym roku ze względu na integrację z przejętym niedawno Elkomtechem - poinformował podczas konferencji prezes Andrzej Szostak.

_ Portfel zamówień na ten rok mamy zapełniony, zarówno w Apatorze jak i Elkomtechu. O ile nie będzie żadnych przesunięć ze strony klienta, to spokojnie jesteśmy w stanie wykonać plan sprzedażowy, a nawet go przekroczyć. Pod względem zysków jesteśmy jeszcze mocniej przekonani o wykonaniu prognoz ze względu na to, że spółki takie jak Elkomtech, które realizują lepsze marże, księgują większość swojej sprzedaży w drugiej połowie roku _ - powiedział prezes.

_ W pierwszym kwartale niektóre pozyskane kontrakty nie były jeszcze realizowane i w drugim i trzecim kwartale będziemy nadganiać wyniki _ - dodał.

Apator prognozuje na 2014 rok skonsolidowany zysk netto w przedziale 75-78 mln zł i przychody rzędu 730-760 mln zł. Po pierwszym kwartale wykonanie prognozy Apatora na cały rok wyniosło ok. 20 proc. zarówno na poziomie przychodów jak i zysków.

Prezes poinformował, że od drugiego kwartału grupa będzie konsolidowała wyniki przejętej spółki Elkomtech. Prezes Szostak poinformował, że ze względu na specyfikę zawartych kontraktów Elkomtech wypracowywał w minionych latach ok. 50 proc. wyników w czwartym kwartale.

Apator nie widzi obecnie drastycznego pogorszenia koniunktury na rynku rosyjskim, który stanowi około 10 proc. przychodów grupy.

_ Na razie sytuacja na Wschodzie nie wpłynęła znacząco na nasz biznes, chociaż skłamałbym, gdybym powiedział, że nie widzimy oznak spowolnienia. Plan na pierwszy kwartał i miesiące kwiecień i maj został wykonany _ - powiedział Szostak.

Prezes poinformował, że nie wszystkie linie biznesowe grupy przynoszą obecnie wzrost wyników. Spadają przychody m.in. w segmencie usług dla górnictwa, który traktowany jest jako działalność poza podstawową i utrzymuje się na bazie własnego bilansu. Szostak podał, że Apator jest skłonny rozważyć sprzedaż tego biznesu, choć w tej chwili nie prowadzi w tej sprawie rozmów.

Spółka rozgląda się za możliwościami dalszego poszerzania grupy, tym razem za granicą. Ze względu na integrację z Elkomtechem, kolejna akwizycja nie nastąpi jednak na pewno w tym roku.

_ Rozglądamy się za kolejnymi przejęciami, prowadzimy nawet jakieś rozmowy, ale wiemy to, że nie stać nas operacyjnie na dokonywanie więcej niż jednej integracji na raz. Chciałbym, aby Elkomtech pokazał najpierw wyniki prowadzonej integracji i dopiero wtedy moglibyśmy myśleć o kolejnym przejęciu, tym bardziej, że interesują nas tym razem podmioty zagraniczne. Proces budowy grupy w Polsce mamy za sobą _ - powiedział prezes.

_ Najbardziej interesowałyby nas rynki Europy Zachodniej lub bliższe Polski kraje _ - dodał.

Szostak potwierdził ponadto wcześniejsze zapowiedzi, że nakłady inwestycje Apatora w tym roku mają być nieco wyższe od poziomu amortyzacji i mogą wynieść ponad 30 mln zł.

Tagi: apt, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz