Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powolny wzrost produkcji przemysłowej w strefie euro. Gorzej od prognoz

0
Podziel się:

Inwestorzy poznali najnowsze dane o produkcji przemysłowej. Okazały się one słabsze od wcześniejszych prognoz.

Mario Draghi, prezes EBC
Mario Draghi, prezes EBC (ec.europa.eu)

Tylko o 0,8 procent wobec ubiegłego roku wzrosła w kwietniu produkcja przemysłowa w strefie euro. To kolejny dowód na to, że gospodarka europejska zmaga się ze stagnacją.

Według Eurostatu produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła w kwietniu o 0,8 procent w ujęciu rocznym i o 0,1 procent w ujęciu miesięcznym. W obu przypadkach wynik okazał się gorszy od wcześniejszych prognoz ekonomistów (+1,1 proc. r/r i +0,3 proc. m/m).

Kilka dni temu inwestorzy poznali z kolei dane o dynamice PKB w strefie euro. Te również nie napawają optymizmem. PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 1 procent wobec tego samego okresu ubiegłego roku i o 0,4 procent w porównaniu do ostatniego kwartału 2014 roku.

Ostatnio prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi wezwał państwa strefy euro do szybszych reform gospodarczych. "Obecna sytuacja w strefie euro ukazuje, że ta zwłoka może być niebezpieczna" - napisał Draghi w opublikowanym przez EBC tekście.

Tak zmienia się kurs złotego wobec euro

Jak jednocześnie przyznał, osiągnięto postęp na przykład w kwestii unii bankowej. Prezes EBC wezwał do ściślejszego i bardziej transparentnego przestrzegania obecnych reguł budżetowych w celu niwelowania różnic miedzy państwami strefy euro pod względem poziomu zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i wydajności pracy, ale wskazał, że samo to wystarczy.

Według niego przy wprowadzaniu reform strukturalnych państwa powinny się kierować wspólnymi standardami, lecz również honorować własną specyfikę w ramach procesu "konwergencji zdolności naszych gospodarek do wytrzymywania wstrząsów i wspólnego wzrastania".

Od początku roku EBC prowadzi program skupu obligacji państw strefy euro, co ma im pomóc w szybszym odbiciu gospodarczym. EBC przeznacza na program 60 mld euro miesięcznie. Jak zapowiedział Mario Draghi, skup potrwa do czasu, gdy inflacja zbliży się do poziomu 2 procent. EBC zakłada, że skup potrwa do września 2016 roku, co oznaczałoby, że instytucja wyda ponad bilion euro.

Prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w strefie euro wskazują, że w tym roku będzie on wyższy niż przed rokiem. Z prognoz analityków firm EY i Oxford Economics wynika, że gospodarka strefy euro urośnie w tym roku o 1,5 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)