Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracownicy Enei boją się o pakiet akcji przeznaczony dla nich

0
Podziel się:

Żądają spotkania z potencjalnymi inwestorami.

Pracownicy Enei boją się o pakiet akcji przeznaczony dla nich
(Materiały prasowe)

Związkowcy z Grupy Kapitałowej Enea chcą spotkania z potencjalnymi inwestorami spółki. Listy z taką propozycją wysłali w środę do Kulczyk Holding i GDF Suez.

Resort skarbu prowadzi negocjacje z dwoma podmiotami w sprawie sprzedaży pakietu kontrolnego Enei. Ich nazw nie podaje; media donoszą że chodzi o Kulczyk Holding i GDF Suez. Negocjacje mają zakończyć się jeszcze w październiku.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Grupy Kapitałowej Enea uważa, że zgodnie z prawem o prywatyzacji firm potencjalni inwestorzy powinni się spotkać ze stroną społeczną już teraz.

W piśmie do potencjalnych inwestorów napisali, że w skutek restrukturyzacji firmy znaczna część załogi była zmuszona przejść do nowo utworzonej spółki Enea Operator. Pracownicy ci obawiają się, że nie dostaną odpowiedniej liczby akcji (decyduje o tym okres zatrudnienia w spółce).

Według zarządu Enei sprawa rozdziału bezpłatnych akcji pracowniczych została już rozwiązana. _ - Zarząd nie mógł w majestacie prawa podjąć innej decyzji i nie mógł dać puli dodatkowych akcji pracownikom innej spółki. Niezadowoleni pracownicy mogą iść do sądu i jeżeli ten uzna, że należą im się akcje, to zarząd jest przygotowany na takie rozwiązanie _ - powiedział rzecznik prasowy Enei Paweł Oboda.

W liście do inwestorów związkowcy podkreślili, że konflikt pomiędzy Eneą a pracownikami może niekorzystnie odbić się na spółce i wartości jej akcji. - _ Dlatego zwracamy się do państwa z prośbą o staranne monitorowanie tej kwestii i konieczne spotkanie _ - napisali.

Związkowcy zarzucają resortowi skarbu, że blokuje im kontakt z inwestorami. Rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa nie zgadza się z tym zarzutem. - _ Nie jest jeszcze znany inwestor. W momencie parafowania umowy z ministerstwem inwestor będzie mógł spotkać się ze związkowcami i porozmawiać z nimi zanim podpisze ostateczną wersję umowy _ - powiedział rzecznik MSP Maciej Wiewiór. Zapewnił, że inwestor będzie zobowiązany do przejęcia gwarancji pracowniczych, jakie obecnie obowiązują w spółce.

Pakiet 51 proc. akcji spółki jest wart - według wyceny giełdowej - prawie 5 mld zł. Resort będzie oczekiwał 10-20 proc. premii za przejęcie kontroli. Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;zaprasza;inwestorow;do;kupna;akcji;enei,175,0,637615.html) Rząd zaprasza inwestorów do kupna akcji Enei Do tej pory sprzedano niewiele ponad 16 proc. akcji. Prywatyzacja potrwa do końca roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;opoznienie;prywatyzacji;enei;to;nie;problem,218,0,546778.html) Rostowski: Opóźnienie prywatyzacji Enei to nie problem RWE wycofało się z planów kupna Enei. Jednak rząd chce do końca 2010 roku ją sprywatyzować.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)