Notowania

giełda
19.03.2014 13:31

PRESCO ze spokojem patrzy na Krym. I stawia na biznes w Rosji

Ceny wierzytelności na rynku rosyjskim są ponad trzykrotnie niższe niż w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Emily2k/Dreamstime.com)

PRESCO chce w 2014 roku dalej rozwijać się na rynku rosyjskim, kupując portfele za 10 mln zł oraz budując własną organizację.

W obliczu wzrostu kosztów i długości postępowań sądowych w Polsce spółka zamierza zwiększać poziom ugód w portfelu zamieniając wierzytelności na pożyczki dla dłużników - poinformowali przedstawiciele spółki.

W ramach programu pilotażowego spółka planuje w tym roku wydać na zakup portfeli w Rosji 10 mln zł. Serwisowaniem portfeli ma na początku zająć się lokalna rosyjska firma, po czym w ciągu kilku miesięcy PRESCO zamierza zacząć budować własną organizację. Spółka nie wyklucza również przejęć.

_ Krótkoterminowe wahania walut czy ryzyko polityczne nie zniechęcają nas, ponieważ nasze inwestycje posiadają długi horyzont czasowy _ - powiedział wiceprezes Wojciech Andrzejewski pytany o ostatnie wydarzenia na Krymie.

Przedstawiciele PRESCO podali, że ceny wierzytelności na rynku rosyjskim są ponad trzykrotnie niższe niż w Polsce, a dodatkowo rynek ten ma większą wartość niż rynek polski (wartość sprzedanych w 2013 roku portfeli wyniosła ok. 19 mld zł, przy 10,79 mld zł w Polsce) i może rozwijać się w tempie 8 proc. rocznie.

W ubiegłym roku PRESCO kupiło w Rosji portfel o wartości 76 mln zł płacąc ok. 2,4 mln zł. Inwestycje w Polsce wyniosły natomiast 11,7 mln zł. Spółka kupiła portfele o łącznej wartości 55,7 mln zł.

Na koniec minionego roku firma miała w portfelu 1,361 mld zł złych długów, co oznaczało spadek wobec 1,514 mld zł rok wcześniej. Na spadek wpłynęły relatywnie niskie nakłady inwestycyjne, wynikające z relatywnie niewielkiego poziomu inwestycji w nowe portfele. PRESCO nie inwestowało, ponieważ uważa obecne ceny złych długów za zbyt wysokie.

Zysk netto PRESCO w 2013 roku spadł do 5,1 mln zł z 22,1 mln zł w 2012 roku. Przychody obniżyły się do 80,2 mln zł z 90,8 mln zł rok wcześniej. Przedstawiciele spółki podczas konferencji tłumaczyli pogorszenie wyników mniejszą aktywnością zakupową w poprzednich latach, wzrostem o 4,3 mln zł nakładów na postępowania sądowe, niższą skutecznością egzekucji komorniczych oraz utrzymywaniem się niekorzystnych trendów makroekonomicznych.

Przedstawiciele PRESCO podali jednocześnie, że w ich ocenie sytuacja finansowa spółki jest dobra. Na koniec 2013 roku wskaźnik zadłużenia netto spółki spadł do 47,6 proc. z 57,3 proc. rok wcześniej. Na koniec roku spółka posiadała na rachunkach 21,4 mln zł gotówki.

Spółka liczy na odbicie wyników w drugiej połowie 2014 roku, a nadzieje te wiąże ze spółką zależną Debet Partners, w ramach której chce oferować dłużnikom zmianę obecnego długu na pożyczkę oprocentowaną łącznie z poręczeniem na około 30 proc.

_ Obecnie pilotaż tego projektu trwa i w ciągu kilku miesięcy liczymy na objęcie tym projektem dużej grupy osób posiadających zadłużenie w PRESCO. Ten pomysł to nasza alternatywa dla klasycznych ugód, które proponują dłużnikom inne firmy z branży _ - powiedział prezes Krzysztof Piwoński.

_ Chcemy stawiać na tego typu ugody tak, aby udział postępowań ugodowym w naszym portfelu sięgnął 60 proc. z obecnych 30 proc. Taki ruch wymusza obecny koszt i długość postępowań sądowych _ - dodał.

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz