Notowania

giełda
04.04.2014 08:42

Presja na osłabienie euro będzie coraz silniejsza

Ekonomista prognozuje, jakie skutki przyniesie wczorajsza decyzja EBC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
Mario Draghi, prezes EBC

- Bank centralny w Polsce będzie podnosił stopy procentowe nieco szybciej niż EBC - prognozuje Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

- _ Niska inflacja i powolne tempo ożywienia gospodarczego sprawiają, że rynek finansowy wycenia bardzo płaską ścieżkę stóp procentowych EBC w nadchodzących latach _ - pisze ekonomista w porannym komentarzu rynkowym.

Podkreśla, że o ile w USA cykl podwyżek ma zacząć się w połowie 2015 r. i przynieść jedną podwyżkę po 25 pkt co kwartał, o tyle EBC zacznie podnosić koszt pieniądza jesienią 2015 r. i będzie to czynił co pół roku.

- _ Na pierwszy plan moim zdaniem wysuwają się trzy wnioski. Po pierwsze, presja na osłabienie euro będzie coraz silniejsza w długiej perspektywie. Po drugie, Niemcy mogą stanąć przed problemem „przegrzewania" swojej gospodarki, co będzie wymagało stosowania aktywnej polityki nadzoru finansowego (kontrola kredytów itd.). Po trzecie, część zacieśnienia warunków monetarnych w Polsce będzie musiała się odbyć przez umocnienie złotego, ponieważ nasz bank centralny będzie podnosił stopy procentowe nieco szybciej niż EBC _ - tłumaczy Ignacy Morawski.

Tagi: giełda, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz