Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

"Przygotuj się na najgorsze". Analitycy punktują 7 czynników ryzyka na 2019 rok

208
Podziel się:

Wyjście Włoch z Unii Europejskiej, konflikt na Bliskim Wschodzie i brexit bez porozumienia - to tylko kilka zagrożeń, których świadomi powinni być inwestorzy. Eksperci ostrzegają przed poważnymi turbulencjami na rynkach finansowych.

"7 gospodarczych nieszczęść w 2019 roku" według XTB.
"7 gospodarczych nieszczęść w 2019 roku" według XTB. (xtb)

Licz na najlepsze i przygotuj się na najgorsze - podkreślają analitycy Domu Maklerskiego XTB. W najnowszym raporcie wskazują siedem głównych czynników ryzyka dla globalnej gospodarki, które mogą się zmaterializować w 2019 roku.

"Podczas gdy mamy nadzieję, że nic takiego się nie stanie, inwestorzy powinni być świadomi możliwości realizacji czarnych scenariuszy i wiedzieć jak na nie zareagować" - czytamy w opracowaniu.

Wcześniej podobny raport opublikował Saxo Bank. Czytaj także: Szokujące prognozy Saxo na 2019 rok. Dobrze to już było

Italexit

Włochy są źródłem ryzyka dla Europy i całej światowej gospodarki. Kryzys w Grecji przysporzył unijnym liderom bólu głowy, jednak dług publiczny tego kraju był około 6 razy niższy niż Włoch. W ujęciu nominalnym żaden inny kraj nie ma większego zadłużenia. Do tego Włosi wybrali populistyczny rząd, który obiecał, że ożywi gospodarkę. Działania takie jak wprowadzenie dochodu minimalnego czy obniżenie wieku emerytalnego raczej nie rozbudzą wzrostu, ale mogą za to znacznie zwiększyć zadłużenie - ostrzegają eksperci.

W przypadku spowolnienia w globalnej gospodarce Włochy mogłyby wpaść w recesję, a wzrost rentowności do najwyższych poziomów dekady zwiększyłby koszty obsługi długu o 65 miliardów euro rocznie! Włochy są zbyt dużym państwem, żeby mogły zostać ocalone przez Niemcy. W takiej sytuacji śródziemnomorski kraj mógłby zostać zmuszony do opuszczenia strefy euro.

XTB ostrzega, że EBC nie ma już takich możliwości jak w 2012 roku, a Włochy są kluczowym partnerem handlowym dla wielu państw strefy euro. Pomimo że nasz długoterminowy model wskazuje na przewartościowanie dolara to nowy eurokryzys mógłby doprowadzić kurs EURUSD do parytetu

Wojny handlowe

W rezultacie wojny handlowej między USA i Chinami na giełdzie w Szanghaju obserwujemy ponad 20-procentową przecenę. Pomimo zapewnień Trumpa, konflikt stwarza też zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki. Cła prowadzą do wzrostu kosztów dla przedsiębiorstw, co będzie skutkowało wyższą inflacją i wolniejszym wzrostem gospodarczym.

XTB sugeruje, że przy zaostrzeniu konfliktu amerykański bank centralny może szybciej podnosić stopy procentowe, co negatywnie odbije się na wycenie akcji.

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy spadały w drugiej połowie 2018 roku, jednak byłoby lekkomyślnym lekceważyć ryzyko konfliktu na Bliskim Wschodzie i jego wpływu na ceny. Trump zdecydował się wycofać z porozumienia nuklearnego i ponownie nałożyć sankcje na Iran. Może to doprowadzić do podobnego spadku produkcji ropy i wykluczenia Iranu jak w latach 2011-2015.

"Co jednak, gdyby Trump chciał całkowicie zredukować zyski Iranu z ropy? Mogłoby to doprowadzić do wznowienia program nuklearnego przez Iran i sprowokować amerykańską interwencję zbrojną w regionie. Warto wspomnieć, że Iran kontroluje cieśninę Ormuz, przez którą transportowane jest około 30 proc. wydobywanej ropy" - zauważają eksperci.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Ostrzegają, że ewentualne zablokowanie cieśniny nie tylko doprowadziłoby do wzrostu cen ropy, ale również mogłoby się skończyć międzynarodowym konfliktem. W takim scenariuszu nie można wykluczyć wzrostu cen surowca powyżej 100 dolarów za baryłkę, co miałoby katastrofalny wpływ na światową gospodarkę.

Niepewności polityczne

Eksperci podkreślają, że ryzyko polityczne jest kluczowe w kontekście rynków wschodzących. W tym roku kryzys dyplomatyczny w Turcji doprowadził do osłabienia tureckiej liry o blisko 90 proc. W podobny sposób ucierpiały waluty Meksyku czy Brazylii.

W przyszłym roku na ryzyko związane z wyborami będzie narażonych 6 z 7 istotnych walut rynków wschodzących. Wśród nich jest rosyjski rubel,ale też polski złoty. Na pewno nie pożądanym scenariuszem z punktu widzenia inwestorów jest wzrost antyunijnej retoryki i wzrost wydatków socjalnych - wskazują analitycy XTB.

"Zacieśnianie monetarne"

Ekonomiści przypominają, że kryzys finansowy sprzed dekady wymagał radykalnych działań ze strony banków centralnych, więc inwestorzy przyjęli z ulgą skupowanie aktywów przez Fed i Bank Anglii, mające na celu wpompowanie pieniędzy do systemu finansowego. mimo że od kryzysu minęło już 10 lat, część banków centralnych wciąż stosuje podobne praktyki, których krytycy sugerują, że prowadzą one do powstawania baniek rynkowych. Jest to szczególnie dobrze widoczne od połowy 2012 roku, kiedy to napływ nowych funduszy doprowadził do znacznego wzrostu wyceny akcji.

"Powrót do poziomów z lipca 2012 roku oznaczałby korektę o skali 20-40 proc! Fed redukował bilans w 2018 roku, ale działania te zostały zrekompensowane dalszą stymulacją ze strony EBC i Banku Japonii. W 2019 roku EBC zakończy program luzowania ilościowego, a Bank Japonii może być zmuszony zwolnić tempo skupu aktywów, co oznacza, że będzie to pierwsza od kilku lat sytuacja kiedy te 3 instytucje będą wspólnie redukować swoje bilanse" - wskazują analitycy.

Efekt? Reakcja rynku będzie zależała od różnych czynników, jednak inwestorzy obawiają się problemów z płynnością, co może doprowadzić do przeceny na giełdzie we Frankfurcie, Nowym Jorku i Tokio.

Chiński rynek mieszkaniowy

Chiny zazwyczaj wymieniane są jako źródło ryzyka w kontekście wojen handlowych. Niemniej jednak od dłuższego czasu w Państwie Środka obecne jest ryzyko związane z rynkiem nieruchomości. Według badania profesora Gan Li 22 proc. wszystkich domów w Chinach jest pustych. To ponad 50 milionów mieszkań!

"Inwestycje w nieruchomości stały się popularne w Chinach, co napędzało boom kredytowy i wspierało wzrost gospodarczy. Według naszych obliczeń chiński wzrost bez uwzględniania inwestycji budowlanych nie byłby nawet w połowie tak wysoki jak obecnie. Chińskie władze są świadome problemu już od pewnego czasu, jednak ciężko jest znaleźć wyjście z tej sytuacji, które nie doprowadziłoby do spowolnienia gospodarczego" - ostrzega XTB.

W najgorszym scenariuszu wyprzedawanie nieruchomości doprowadziłoby do załamania się cen i w rezultacie osłabienia się krajowego popytu. Jak już wspomnieliśmy w sekcji poświęconej wojnom handlowym gwałtowne spowolnienie w Chinach w znacznym stopniu odbiłoby się na światowej gospodarce, a dla niektórych surowców, na przykład miedzi i żelaza, byłoby wręcz katastrofalne.

Brexit bez porozumienia

Brexit był jednym z głównych czynników ryzyka dla Europy w ostatnim czasie i według DM XTB sytuacja może się wkrótce pogorszyć, ponieważ Wielka Brytania ma czas jedynie do końca marca 2019 roku na ustalenie warunków wyjścia z UE.

"Brak porozumienia skutkowałby chaotycznym Brexitem i między innymi powrotem kontroli celnych na granicach z UE. Według Banku Anglii PKB Wielkiej Brytanii mogłoby się skurczyć o 8 proc., stopa bezrobocia wzrosnąć powyżej 7 proc., a okiełznanie inflacji wymagałoby dwukrotnie więcej podwyżek niż przeprowadził Fed od 2015 roku" - ostrzegają.

Byłoby to ogromnym szokiem dla rynków finansowych i funta. Bank Anglii szacuje, że w najgorszym scenariuszu skala jego osłabienia mogłaby osiągnąć 25 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(208)
Rico
3 lata temu
Według badania profesora Gan Li 22 proc. wszystkich domów w Chinach jest pustych. To ponad 50 milionów mieszkań! U nas wszystko idzie w tym samym kierunku.
Tomekk
3 lata temu
każdy chce mieć wolny kraj i pracować na siebie a nie na bruksele i bogate elity !!
Dominik
3 lata temu
ta wasza śmieszna giełda, to kolejny rzytowski szwindel dla głupoli - opodatkować tych złodziejów 50 % podatkiem, to się uspokoją
donek
3 lata temu
a co nato nasz jasnowidz alkocholik jackowski???????
bb
3 lata temu
och żeby Polska opuściła UE byłoby super. PO wspaniale nawołuje do wyrzucenia Polski z UE, żeby tylko ich posłuchali byłoby SUPER !!
...
Następna strona