Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja w Polsce. Spółka cukrowa nie pójdzie na GPW

0
Podziel się:

Krajowa Spółka Cukrowa nie będzie prywatyzowana przez giełdę -
poinformowało PAP w piątek Ministerstwo Skarbu Państwa. Kolejny proces prywatyzacji spółki
rozpocznie się w ostatnim kwartale b.r.

Prywatyzacja w Polsce. Spółka cukrowa nie pójdzie na GPW
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Krajowa Spółka Cukrowa nie będzie prywatyzowana przez giełdę - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Kolejny proces prywatyzacji spółki rozpocznie się w ostatnim kwartale b.r.

O zamknięcie poprzedniego procesu prywatyzacji, który trwał od 2011 r. do 30 marca br., wnioskowali plantatorzy i pracownicy cukrowni, którzy wskazywali na nieprawidłowości. Według NSZZ _ Solidarność _ KSC, niepokój plantatorów budziły informacje o możliwym zakupie dużych pakietów akcji przez podstawione osoby. Sprawą tą zajmowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Pod koniec maja br. resort skarbu przedstawił związkom plantatorów i pracowników KSC koncepcję prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej poprzez giełdę. Taki sposób został skrytykowany przez te organizacje. Argumentowały one, że taki sposób prywatyzacji _ zaprzecza celom, które były zakładane na początku procesu przekształceń własnościowych w przemyśle cukrowniczym _. Przeciwko prywatyzacji przez giełdę opowiedział się także ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki. Ministerstwo Skarbu odeszło więc od tego pomysłu.

_ Opracowana przez MSP koncepcja prywatyzacji Spółki zakłada powtórzenie procesu prywatyzacji na aktualnie obowiązujących zasadach, tj. w trybie oferty publicznej skierowanej do pracowników Spółki i plantatorów buraków cukrowych związanych umowami kontraktacji ze Spółką, poprzedzonej procesem umorzenia części akcji KSC _ - poinformował resort skarbu.

Sposób prywatyzacji reguluje ustawa _ o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym _ z 1994 r. oraz rozporządzenie Rady Ministrów _ w sprawie programu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej _ z 2004 r. Według tych przepisów prawo zakupu akcji KSC ma ok. 18 tys. osób.

Ministerstwo planuje, że zaoferowany w ramach oferty pakiet akcji będzie mniejszy niż poprzednio - ok. 480 mln akcji. W unieważnionym procesie prywatyzacji MSP wystawiło do sprzedaży 777 mln akcji należących do Skarbu Państwa. Resort poinformował też, że _ przed ogłoszeniem oferty planowane jest przeprowadzenie procedury umorzenia ok. 330 mln akcji, w tym także akcji będących w posiadaniu byłych plantatorów i pracowników i ich następców prawnych, niezainteresowanych dalszym uczestnictwem w akcjonariacie Spółki _.

Po umorzeniu akcji zlecona zostanie ich ponowna wycena, która stanowić będzie podstawę dla określenia ceny akcji sprzedawanych w ofercie publicznej - wyjaśnia resort. Podczas poprzedniego procesu prywatyzacji jedna akcja kosztowała 1,60 zł.

MSP zakłada, że składanie zapisów na akcje zakończy się w IV kwartale 2013 roku, a podpisanie umów sprzedaży nastąpi najpóźniej w I kwartale 2014 roku.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2003 r., obecnie w jej skład wchodzi 7 cukrowni. Spółka ma około 40-proc. udział w krajowym rynku cukru.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd coraz bliżej wykonania ambitnego planu Przychody z prywatyzacji wypełniają już 70 procent planu.
Sprzedali większość polskich uzdrowisk Do Skarbu Państwa należy tylko siedem, z których sześć rząd zamierza jeszcze sprywatyzować.
Zobacz, kto nie chce prywatyzacji uzdrowisk _ - Stajemy dzisiaj w obronie polskich uzdrowisk - _oświadczył rzecznik SLD Dariusz Joński.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)