Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przemysł w USA ma się dobrze, Wall Street w górę

0
Podziel się:

Wszystkie indeksy amerykańskiego parkietu wzrosły o ponad 2,5 procent.

Przemysł w USA ma się dobrze, Wall Street w górę
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Znakomite wiadomości z amerykańskiego przemysłu spowodowały, że główne indeksy Wall Street wystrzeliły w górę. Kupującym nie straszne były nawet gorsze od prognoz dane z rynku pracy.

Wszystkie wskaźniki finiszowały wczoraj na ponad 2,5-proc. plusach. Dow Jones Industrial Average zyskał 2,54 proc., a S&P500 i technologiczny Nasdaq umocniły się o niemal 3 procent.

Największe od początku lipca dzienne wzrosty głównych indeksów to efekt znakomitych danych ze Stanów Zjednoczonych. Jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących koniunkturę w amerykańskim przemyśle, indeks ISM, wzrósł w sierpniu do 56,3 pkt z 55,5 punkta w lipcu i tym samym okazał się zdecydowanie lepszy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali, że w stosunku do ubiegłego miesiąca obniży się o ponad 2 punkty (do 53,2 pkt).

Inwestorzy natomiast zupełnie nie przejęli się sporo gorszymi od prognoz wiadomościami płynącymi z raportu ADP. Według niego liczba etatów w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) skurczyła się o 10 tys., choć prognozowano jej wzrost o 20 tysięcy. Dla porównania liczba miejsc pracy w lipcu wzrosła o około 40 tysięcy.

Mimo że to nie najlepszy prognostyk przed kluczowymi w tym tygodniu, piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy (stopa bezrobocia, zatrudnienie), to kupujący przeważali także jeszcze przed publikacją wskaźnika ISM. Dużo lepsze od oczekiwań dane z przemysłu wykorzystali natomiast do zwiększenia skali wzrostów. Następnie z powodzeniem bronili ich już do samego zakończenia sesji.

Największymi beneficjentami wczorajszych zwyżek w indeksie DJIA są Bank Of America (+6 proc.), Caterpillar (+4,6 proc.) oraz JP Morgan (+3,8 proc.). Akcje żadnego z amerykańskich blue chipów nie zostały wczoraj przecenione. Tylko koncern Procter & Gamble zyskał na rynkowej wycenie mniej niż 1 procent.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)